şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
24144 entry daha
 • önümüzdeki 50-100 yıl içinde dünyada yaşanacak olan nüfus artışının neredeyse tamamının afrika'dan gelecek olması.

  bugün 7,5 milyar olan dünya nüfusu 2100 yılında 11 milyarı geçecek yani bugünkü rakam 3,5 milyarlık bir artış görecek. bugün nüfusu 1 milyar olan afrika kıtası 2100 yılında 3,5 milyar nüfusa ulaşacak. bu durumda dünyada 2100 yılına kadar görülecek olan nüfus artışının 3'te 2'si afrika'da gerçekleşecek.

  asya, avrupa ve kuzey amerika'da ailelerin ortalama çocuk sayısı 1,5 civarında gezerken güney amerika'da bu rakam 2'ye yakın. afrika'da ortalama çocuk sayısı 4. bir nüfusun sabit kalabilmesi için gereken çocuk sayısı kadın başına 2,1 olduğuna göre bu rakamın üzerine çıkan tek kıta afrika.

  bugün dünyada 6 milyon çocuk doğdu ve bunların yaklaşık 3 milyonu afrika'da doğdu.

  nijerya: bu ülkenin bugünkü nüfusu 199 milyon ve dünyada nüfusu en hızlı büyüyen ülkelerden biri. ortalama kadın başına 5,5 çocuk düşen ülkenin nüfusu bu hızla büyümeye devam ederse 15 yıl içinde 300 milyonu geçecek. nijerya afrika'nın en kalabalık ülkesi olmaya devam ederken dünyadaki en kalabalık ülkelerden biri haline gelecek. ayrıca dünyadaki en kalabalık müslüman ülke olma unvanını da endonezya'dan alacak. ayrıca nijerya'nın nüfus olarak 2050'den önce abd'yi geçmesi bekleniyor.

  etiyopya: daha 1990 yılında nüfusu 50 milyon olan etiyopya'da bu sene itibariyle nüfus 100 milyonu geçti ve kadın başına 4,5 çocuk düşüyor. bu ülkenin nüfusu son 30 yılda arttığı hızla artmaya devam ederse 2050'de 210 milyonu geçecek.

  mısır: nüfusu bu sene 90 milyona ulaşarak almanya'yı geçen mısır'ın nüfusu 1985 yılında 50 milyondu yani türkiye'yle aynıydı. 1985'ten sonra türkiye'nin nüfus artış hızı biraz yavaşladı ama mısır'inki daha da arttı ve bugünlere geldiler. mısır'ın nüfusu 2050'den önce 150 milyonu geçmiş olacak.

  bütün bu ülkelerde nüfus arttıkça insanları beslenme sorunu ortaya çıkacak. bu da zaten halihazırda devam eden küresel ısınmayla beraber iç savaş ve kargaşaları yanında getirecek. afrika'dan avrupa'ya kapağı atmak isteyen milyonlarca mültecinin önemli bir kısmı bu göç için türkiye yolunu tercih edecek. özellikle 2020'den sonra kıtada hiç savaş olmasa bile sırf ekonomik nedenlerden dolayı her yıl 1-2 milyon afrikalı mültecinin avrupa'ya geçmeye çalışacağı, bunların %60-70 civarının türkiye rotasını kullanacağı tahmin ediliyor. iç veya dış savaş çıkarsa bu rakamı 2-3 ile katlayabiliriz. bu kadar insanı kontrollü bir şekilde ülkeye alıp kayıt altında tutmak çok zor ve türkiye bu kadar çok insana bakacak kadar zengin de değil. avrupa ülkeleri de bu konuda kesenin ağzını açmak istemiyor.

  zaten türkiye'nin kendi nüfus problemleri de var. nüfusumuz her yıl 1 milyon artıyor ve buna mülteci ve misafir statüsündeki suriyeliler ve diğer milletler dahil değil. bu hızla gidersek türkiye'nin nüfusu 2040'da 100 milyonu geçmiş olacak (mültecileri de sayarsak 100 milyona 2032'de ulaşılacak).

  aslında son 30 yılda çin ve vietnam gibi ülkelerde görülen ekonomik mucizenin bir benzeri afrika'da yaratılabilse tüm dünyanın refah seviyesi katlanır ama bunu afrika'da başarmak binlerce yıllık devlet geleneği olan çin'de başarmaktan çok daha zor. afrika'ya yatırım gitmesi için stabilite gelmesi gerekiyor, stabilite gelmesi için de yatırım gelmesi gerekiyor.

  afrika'da yaşanan nüfus patlaması bizi direkt etkileyeceği için bunu dikkatlice incelemek ve önceden kendi çapımızda önlemler almak zorundayız.
9073 entry daha