şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
 • çok sayıda xinjiang uygur özerk bölgesi ve doğu türkistan doğumlu, orada arkadaşları ve ailesi olan hem uygur türkleri hem de han çinlileriyle tanışıklığım olduğundan bu entry de konuyla ilgili bana anlatılanları aktarmaya çalıştım.

  hem uygur türklerinin hem de han çinlilerinin ortak söylemleri bölgede gerçekten aşırı islamcı bir terör örgütü bulunduğu gerçeğidir. çinde ateşli silah elde etmek çok zor olduğundan bu örgüt genelde kesici alet ve ev yapımı bombalarla eylemler gerçekleştirmekteymiş.

  çin hükümetinin etnik köken ayırt etmeksizin hem suçlulara hem de potansiyel suçlu gördüğü kişilere karşı çok katı politikalar izlediği çokça duyduğum bir konu. çin hükümetinin bölgede uyguladığı politika ise örgütle ilişkili olduğunu düşündüğü kişileri hapse atmak (çinde hükümet suçlu olduğunuzu düşünüyorsa, aksi kanıtlanana kadar suçlusunuzdur), potansiyel olarak örgüte katılabileceğini düşündüğü kişileri ise eğitim kampları isimli kamplara göndermek şeklindeymiş. bu kamplarda çince eğitimi, çin tarihi, vatan sevgisi gibi konularda zorunlu eğitimler verildikten sonra örgüte katılma eğilimi ortadan kalktığı düşünülen kişiler kamplardan serbest bırakılıyor.

  konuştuğum kişilerin bu şekilde alıkonan bir akrabası olmasa da kimsenin haber alabildiğini sanmıyorlar çünkü çinde gözaltına alınan film yıldızları, komünist parti üyelerinden bile gözaltı süresinde haber alınamıyormuş. bununla ilgili şuanda devam eden eski interpol şefinin gözaltını örnek gösterdiler. hatta anlattıkları kadarıyla meşhur tiananmen olayları sırasında dönemin devlet başkanı bile ev hapsine alınmış ve ev hapsi süresi boyunca kimse kendisiyle iletişim kuramamış.

  çin hükümeti ayrıca bölge özerk yönetiminin olayların gelişme konusunda gerekli önlemleri alamadığı için bir çok yetkisinde kısıtlama getirmiş ve uygurca eğitimi çince eğitim ile değiştirmeye başlamış. uzun vadede bölgedeki radikal eğilimin önüne geçmek için bölgeye ayrılan eğitim ödeneği arttırılmış.

  kısa vadede çözüm olarak ise çinde hükümetin tüm ülkede uygulama kararı aldığı güvenli şehir politikalarına bölgede öncelik verilmiş ve bölgedeki polis sayısı arttırılmış. ülkenin çoğu bölgelerinde güvenli şehir uygulamasına geçildiğinde sokakta polise rastlanmazken bu bölgelerde hem güvenli şehir hem de sokakta polis bulunmaktaymış.

  konuştuğum hem uygurluların hem de çinlilerin ortak düşüncesi örgütün yabancı özellikle de amerika destekli olduğu şeklinde ve benzer girişimin daha önce tibet bölgesinde de yapıldığını düşünüyorlar ama o bölgeye direkt bir bağlantıları olmadığı için bunu spekülatif olarak değerlendirebilirsiniz.

  konuştuğum kişilerin anlattıkları bana insan hakkı ihlali gibi gelse de, çinde normal olduğu ve uygurlulara özel uygulamalar olmadığı hissiyatına kapıldım. çin vatandaşlarının buna uygurlularda dahil genel olarak güvenli şehir politikalarıyla çok gurur duyduğunu da biliyorum.
60 entry daha
hesabın var mı? giriş yap