şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
23432 entry daha
 • amerikanın utanç verici işgaline karşı, vietnam halkının müthiş bir mühendislik örneği yaptığı ve amerikan askerlerini perişan ettiği çuçi tünelleridir. ya da orjinal adı ile; cu chi tünelleri.
  yaklaşık 200-250 km uzunluğundadır. yapımı 25 seneye yakın sürmüştür. bu tüneller amerika karargahlarına kadar uzanıyordu. vietnam askerleri, çoğunluklu gece yarısı amerikan karargahlarına sızarak baskın yapıyor ve ardından kazdıkları tüneller sayesinde ortadan kayboluyordu. yel değirmenlerine karşı savaşan coniler ise bu duruma deli oluyordu.

  şimdi bakalım vietnamlılar bu tünelleri nasıl inşa etmiş? öncelikle vietnamlıların bu tünelleri kendi minyon vücut yapılarına göre kazdığını ve amerikalıların sığmayacağını bilmek lazım.

  yerin 3, 6 ve 8 metre altında toplam 3 katmandan oluşan bu tünellerin giriş kısımları çok dar, iç kısımları ise ara ara genişleyecek şekilde idi. 3 katmanlı olması amerikalılar girişten gaz verebilir düşüncesine dayanıyordu.
  girişler yapraklarla örtülü, havalandırma bacaları karınca yuvalarının içine gizlenmiş, su basılmasına karşı baraj sistemleri oluşturulmuş, yüzeye yakın yerlere koruma amaçlı bubi tuzakları kurulmuştu. öyle ki mutfaktan çıkan bacaları dolambaçlı yapmışlar ve köpekler duman kokusunu algılamasın diye duman çıkan yere karabiber ve amerikalıların kullandığı sabunlardan koymuşlar.

  tüneller yer altında mutfak, yatakhane, tedavi merkezleri, karargah olarak kullanılan odalara açılıyordu. bu odalar da yine daracıktı. bir yerde amerikan bombardımanı başlayınca halk en yakın tünele koşuyor ve orada yaşamaya çalışıyordu. tünelleri yok etmek için pek çok girişim olmuş. bunlardan en önemlisi "tünel fareleri" denen özel eğitimli birliğin kurulması. ama bu da pek işe yaramadı. vietnamlılar halklarını savaşmak için korumayı başarmışlardı.

  coniler bu savaşta çok kayıp vermiş, kendi halkının baskısına daha fazla dayanamayarak geri çekilmek zorunda kalmıştı.
12213 entry daha