şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • 16 aralık 1944 günü başlayan ardenler taarruzuna müttefik kuvvetler kendi kibirleri yüzünden gafil avlanmışlardı. einshenower dahil kimse almanların böyle bir harekat yapabileceğine ihtimal vermiyordu. normandi'ya çıkarmasından sonra işlerinin bittiğini düşünüyorlardı. hitler ise kötü hava şartlarını fırsat bilerek müttefiklerin hava desteğini kesmeyi planlamıştı. çünkü karada alman ordusu zırhlı araç ve asker bakımından çok üstün durumdaydı.

    hitler'in hesap etmediği şey ise bu kuvvetlerle güçlü bir savunma yapmak yerine onları ileri sürmesiydi. ayrıca müttefik kuvvetlerin çıkartmadan sonra bölgeye konuşlandırdığı kamyonları almanlar hesaba katmamıştı. alman taarruzuna karşı çok hızlı reaksiyon gösteren müttefik kuvvetler kara yoluyla inanılmaz hızlı bir şekilde çok sayıda asker sevk etmişlerdir. hatta stephen ambrose'un yazdığına göre amerikan ordusu ilerleyen dönemlerde ne vietnam'da ne de körfez savaşında bu kadar hızlı ve geniş bir sevk yapabilecek kapasitede değildi.

    ardenler taaruzu sonrası bastogne kuşatma altına alınmış ve alman ordusunun 1942'de stalingrad'da yaşadıklarına benzer bir hadiseyi amerikan paraşütçüleri bastogne yaşamıştı. kışlık kıyafetler yoktu soğuk ısırığı artık olağan hale gelmişti. fakat ilerleyen günlerde hava açacak ve müttefikler kuşatma altındaki birliklere mühimmat ve yiyecek bırakacaktı.
2 entry daha