şükela:  tümü | bugün
  • japonya'daki en genis azinlik grup. aslinda irk ozellikleri olarak diger japonlardan hicbir farklari olmasa da gunumuzde bile buyuk ayirimlar yapilmaktadir.yaklasik 3milyon kisilik bir nufusa sahip olan buraku-min denilen kitle heian devrindeki budist ve shinto tapinaklarinin ortak calismasi ile zorla olusturulmustur. hayvan kesiminin yani canli oldurmenin yasak oldugu bu dinlere mensup japonlarin bir sekilde hayvanlari kesip oldurmesi gerektiginden burakulara bu isler verilmistir. mezbaha isleri, dere kıyısı balıkçılığı, mezar bakıcılığı gibi normalde vatandaslarin yapmak istemeyeceği işler burakulara yaptırılmıştır.
    nara doneminde ise artık gittikce fakirlesen japon ciftcilerine sizden daha kotusu var diyerek sanki ayri bir irkmis gibi gosterilmis ve burakularla evlenme, onlarla alisveris gibi tum iliskiler kesilip izole edilmislerdir.
    gelelim gunumuze, gunumuzde hala burakularla evlenilmez, eger kisinin buraku oldugu anlasilirsa ki ise girerken veya evlenmeden once verilen nufus kutuk belgesinde hala yaziyor kisi ise bile alinmiyor...
9 entry daha