şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • savaşan taraflardan birinin ötekinin kıyılarından bir bölümüne giriş ve çıkışı engellemesi.
    abluka yazılı olan ve olmayan ulusararası hukuk kuralları ile düzenlenir. abluka başlamadan önce, tarafsız devletlerin tümüne notayla bildirimde bulunmak ve ablukayı ayrım gözetmeksizin bütün devletlere uygulamak zorunludur. "kağıt ablukası" denilen ve ablukanın yalnızca ilanıyla yetinilen tür, 18. yüzyılda ve 19 yüzyılın başlarında çok yaygındı. ama hukuki bir etkiside yoktu. abluka ilan eden devlet bunu fiilen gerçekleştirmek, düşman devletin limanlarının dış dünya ile bağlantısını kesmek zorundadır. bu da bölgede yeterli hava ve deniz gücü bulundurmakla olur. abluka yarıldığı zaman bütün yasallığı ortadan kalkar ve yeniden ancak, gerekli tüm hukuki duyuruların yapılması ve uygulamaya konması ile işlerlik kazanır.
    abluka ihlalinde, ceza olarak gemiye yüküyle beraber el konulur ve bunlar yasal ganimet olarak tutulabilir. tarafsız gemiler ablukayı yardıkları gerekçesiyle tahrip edilemez.
    başka savaş yasalarında olduğu gibi abluka yasası da, zaman içinde büyük güçlerin gereksinimlerini karşılamak amacıyla değişime uğramıştır. özellikle denizaltıların ve uçakların gelişmesi, savaş gemilerinin düşman ülke kıyılarının yakınlarında sabit bir biçimde beklediği yakın mesafeli ablukaları olanaksız hale getirmiştir. bunun sonucunda, giriş ve çıkışların etkili bir biçimde engellenmesi koşuluyla deniz kuvvetlerinin düşman kıyılarından görülmeyecek bir uzaklıkta beklediği uzak mesafeli ablukaların yasallığı kabul edilmiştir.
    modern deniz savaşları koşullarında "etkili abluka" nın ne anlama geldiğini tam olarak belirleyebilecek yasal bir düzenleme yoktur. ama ablukayı ihlal eden gemilerin el koyma tehdidiyle karşı karşıya bırakılmaları gerektiği konusunda görüş birliği vardır. bu da devriye gemilerinin varlığını gerektirir..
140 entry daha