şükela:  tümü | bugün
 • tam hali, kitap kapaklarının kitabı satın alma ve topluluk içinde okuma davranışına etkisi olacaktı ama malumunuz sığmaz.

  kitaplarımı internetten alıyorum ama mağazadan seçiyorum; bildiğim bir kitap olmasa dahi kitapçı gezerken kapak dikkatimi çekebiliyor.

  kitap kapaklarını önemsiyorum. çok iyi örnekler olduğu gibi son derece kötüleri de var.
  peki hiç düşündünüz mü kapaklar satın alma davranışımızı etkiler mi? ya da satın aldık diyelim. kötü tasarımlı ve sizi konforsuz hissettiren bir kitap -bu mümkündür, aşağıda örneği var.- rahat okuma yapmanıza engel olur mu?

  bence evet öyle.

  iyi bir kapak, satın alma yaptırmayabilir ama kötü bir kapağın caydırıcı olması çok mümkündür.

  yıllar önce elif şafak’ın aşk kitabı pek gözdeydi; hatırlayacaksınız fuşya rengi bir kapağı vardı. erkek okur, elinde taşımaktan imtina ediyor diye grisini de basmışlardı.
  yayınevi, kapak satın almaya engel olsun istememişti.

  her zaman bu şekilde direkt bir ilişki kurulamasa da benim kişisel deneyimim kapağın toplum içindeki okumayı etkilediği yönünde.
  bazı kapaklar o kadar kötü ve algısı o kadar aşağılarda ki o kitaplarla görülmek dahi istemiyoruz.
  evet, insanların görüşlerini önemsiyoruz.
  yumuşatıyorum; evet ben insanların görüşlerini önemsiyorum.
  kitap kaplamışlığım var!

  psikonet serisinin kitaplarını biliyorsunuzdur. büyük puntolar, dikkat çeken renkli yazılar. tuhaf bir grafik tasarımla basit bir kişisel gelişim kitabı imajı verirler.

  ben iyi hissetmek kitabını elimde görüp “sen ne okuyorsun, aa çok şaşırdım” şeklindeki birkaç tepki sonrası yüzeysel gelişim kitabı okuyan kadın imajından rahatsız olup kitabı kaplamıştım. gurur duymuyorum ama bunu yapmıştım.
  şöyle bir şey.

  okuma kulübümüzde ursula k. le guin’in “vahşi kızlar” kitabını okuduk.
  kitabın adı epey enteresan ve böyle de bir kapağı var.
  grup üyelerinin hatırı sayılır bir kısmı kitabı gördüğünde “bu da neyin nesi?” dediğini ve kitabı dışarıda okurken tedirgin hissettiğini söyledi.

  simone de beauvoir bir fikir kadını. kendisine ait “kadın” diye üç ciltlik bir seri var ve kapakları değil bir düşün kitabı tam olarak harlequin aşk romanı algısında.
  budur.

  okuyacağımız kitabı kapağına göre seçmeyiz elbette. iyi kitap olduğunu biliyorsak alırız. ama kötü bir kapak yüzünden iyi bir kitabı ıskalama riski her zaman mevcuttur.
  ya da kötü bir kapak yüzünden ortalık yerde açıp da okumak istemeyebiliriz.

  benim gözümdeki mükemmel kapak örneğiyle bu dev entryi sonlandırmak isterim.
  iş bankası / hasan ali yücel klasikler serisi bence kapak tasarımının en iyisidir.
  tık.
87 entry daha