şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
  • iki kardeşin beraber oluşturdukları leziz çalışmalara imza atan değişik kültürlerin seslerini bize duyuran müzik grubu .metin-kemal kardeşler dersim'de, dünyaya geldiler. çocukluk yıllarını erzincan'da ve tunceli'de geçirmeleri onlara iki ayrı kültüre de tanıklık etme imkanı sağladı. bu yörelerde konuşulan türkçe'yi de, zazaca'yı da kendi dilleri saydılar. kemal kahraman 1983 yılında istanbul üniversitesi, türk dili ve edebiyatı bölümüne, 1984 yılında da bu okulu bırakarak ankara'da odtü felsefe bölümüne devam etti. metin kahraman ise 1984 yılında marmara üniversitesi, basın yayın yüksek okulu, radyo televizyon bölümüne girdi. ikisi de müzik yaşamlarına üniversite yıllarında başladılar. metin kahraman, 1985 yılında üniversitedeki birkaç arkadaşıyla grup yorum 'u kurdu.

    1993'te iki yıllık çalışmalarının ürünü olan deniz koydum adını adlı ilk albümlerini yaptılar. 1995 yılında kayıtlarını berlin ve türkiye'de gerçekleştirdikleri ikinci albümleri renklerde yaşamak ortaya çıktı. 1990 yılından itibaren dersim yöresinde derleme çalışmaları yaptılar. bölgenin tarihi ve sözlü edebiyatı, inançları, günlük yaşamı, adetleri, müziği gibi çeşitli konuları içeren bu çalışmaların ilk ürünü de zazaca, türkçe ve kurmanci olmak üzere, o yörede konuşulan dillerde yaşlıların kendilerinin çalıp söyledikleri türkülerden oluşan belgesel bir çalışma niteliğindeki "yaşlılar dersim türküleri söylüyor" albümü olmuştur. 1999 yılında, kayıtlarını berlin'de gerçekleştirdikleri albümleri ferfecir ile yeniden dinleyicileriyle buluşan ikili, 1997'den beri birlikte çalıştıkları serdar keskin ve 1995'te berlin'de tanıştıkları dorethea marien'i en önemli müzik ve yol arkadaşları olarak görüyorlar. metin ve kemal kahraman'ın son albümleri sürela ise temmuz 2000 itibarıyla yayınlanmaya başlandı.

    kahraman kardeşler son albümleri meymanı 2002’nin sonlarında yayınladılar. ikili oluşturdukları müzikal eksenlerinden hiç vazgeçmeden gitgide ‘world music’e daha da yakınlaştılar. bu albümde ortadoğu’nun makamsal soundunu, akdeniz’in lirik melodilerini ve ezilen siyahların müziği rap’i birarada bulmak mümkün.

    metin-kemal kahraman uzun süredir üzerinde çalıştıkları “dersim duaları, beyitleri, semahları” adlı albümlerini yakında piyasa sürmeye hazırlanıyor.yine derlemeci olarak ön plana çıkan kahraman kardeşler bu albümde beyitleren esinlenerek bestelerini de albüme katmayı düşünüyorlar derlemeci kimliklerinin yine ön planda olacağı albümde kahraman kardeşler bu kez sadece düzenlemeci olarak kalmıyor, beyitlerden esinlenerek yazıp besteledikleri bir parçayı da albüme katıyorlar.
92 entry daha