şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • normaldir. olmayabilir.

  cahillik güzel şey tabi. müşteri gelir ''para benim değil mi istiyom amk'' der. bankada para olmazsa nerede olacak diyor. haspam. şubeler merkez bankası mı lan ? para mı basıyorlar aşağıda. amk 40.000 tl lan. 40.000 tl yatırınca bankanın sahibi oluyor sanki. havalara bak.

  ya böylelerini sktir et de aklı başında adamlar için giriyorum bu entry'yi.

  özel bir bankanın nakit işlem yetkilisiyim. yani bütün şubenin parasından sorumluyum. ödemeleri ben ayarlıyorum. bölge müdürünü bile arasanız, ben para yok dediğim zaman para yoktur. o kadar. şube kasaları için belli bir limit vardır. o limiti aşarsan, şubeye paranın faizi kesiliyor, benim performansa da eksi yazıyor. bölgeden arıyorlar hemen, ''o parayı neden ödedin'' ''müşteri o parayle ne yapacakmıs'' gibilerinden. ''size ne amk adamın kendi parası'' diyemiyorsun maalesef. o yüzden, önceden yazılan ödemeler dışında fazla para tutulmaz. bu döviz için de geçerlidir. 10.000 usd, 10.000 gbp, 10.000 euro gibi.

  1.000.000'dan fazla kredisi olan müşteriyi kaybetmek, sadece 40.000 tl parası olan müşteriyi kaybetmekten daha kötüdür. her gün şubeye gelen, yüklü işlemler yapan, tanıdık bir müşteriyle, yüzünü ilk defa gördüğüm bir müşteri aynı değildir. şubede para bittiği zaman, aradığım 1-2 müşteri var. ''abi bana para lazım'' derim. hemen 200-300 getirirler. şimdi ben bu adamlara, 40.000 tl'yi yazdıracaksın demem, diyemem.

  ayrıca 1 yıla yakın abd'de kaldım. 2 farklı bankayla çalıştım. kimse nakit para taşımıyor bile. herkes kartla alışveriş yapıyor. kart limitleri yüksek. götünüzden element uydurmayın.

  size bir trick ; parayı yazdırmadıysanız her zaman şehir merkezlerindeki şubelere gidin. para sirkülasyonu daha fazla. grup her gün geliyor. ilçelerde sirkülasyon daha az, ve grup 2 günde 1 geliyor. ayrıca müşteri sahipliğiniz olmayan şubeden çekin parayı. parayı güneşli'den yatırdıysanız, kadıköy'den çekin mesela. her şube, kendi akışından sorumludur, o yüzden başka şubeden çıkan parayı umursamazlar.

  edit: biraz iç döküldü. hatalar düzeltildi.
166 entry daha

hesabın var mı? giriş yap