şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
 • 51. bölge, dünyanın en meşhur ve en iyi korunan askeri bölgelerinden biri ve resmi olarak böyle bir yer yok aslında! 51. bölge, las vegas'ın biraz dışında, nevada çölü'nün ortasında, kurumuş bir gölün üstüne kurulu. buraya komşu başka askeri alanlar da var ancak, 51. bölge, akla ziyan teknolojilerin test edildiği bir yer olduğu ve milyonlarca embesili ufolara inandırdığı için bu kadar popüler.

  şu sıralar anne jacobsen'in yazdığı ve 2011'de yayımlanan area 51 - an uncensored history of america's top secret military base adlı kitabını okuyorum. yazar zamanında burada çalışan pilot, askeri personel ve mühendislerle görüşerek ve gizliliği kalkan arşiv belgelerine dayanarak bu kitabı hazırlamış.

  ikinci dünya savaşı'nın hemen sonrası hitlerin v-2 roket programını yüreten, aralarında wernher von braun'un da bulunduğu onlarca bilim adamının kıtalararası roket üretmek için çalıştıkları yer burası. ara güler, gün gelecek von braun'un fotoğrafını amerikalılar projesi kasamında çekecektir. buradan lütfen.

  neyse konuyu dağıtmayalım. 51. bölge, yer altında ve üstünde sayısız nükleer denemenin yapılığı, tünellerle birbirine bağlı, lockheed'in ürettiği u-2 ve a-12 oxcart casus uçaklarının, sonrasında f-117'lerin ve 60'lar bugüne bildiğimiz bilmediğimiz onca drone'un test edildiği bir alan. area 51 - an uncensored history of america's top secret military base adli kitap, yıllarca uğraşılarak ortaya çıkan muhteşem bir araştırmacı gazetecilik örneği. kitapta, roswell olayı ile başlayan, u-2 ve a-12 uçuş testleriyle devam eden ufo çılgınlığının nedenlerini ve cia'nın bu çılgınlığı, gizli testleri örtbas etmek için nasıl başarıyla kullandığını belgeleriyle öğreniyoruz. cia, vietnamda savaşması için eğittiği güney vietnamlı askerleri de bu üste eğitip savaş alanına yollamış.

  askeri yetkililer, uçuş testlerini yalnızca kendi halkından ve kongre'den değil, ruslardan da saklamaya çalışmı. bu nedenle u-2, a-12 oxcart ve f-117 testleri, ruslar, casus uydularıyla alanı sürekli gözetlediği için, geceleri ve uydular geçtikten hemen sonra yapılıyormuş. bu yüzden pistin ışıkları sadece inişte ve kalkışta çok kısa bir süreliğine kullanılıyormuş. kitaba göre ruslar, sadece fotoğraf çekmiyormuş. örneğin uçağın üstü kapalı bile olsa onun yaydığı sıcaklıktan uçak hakkında bilgi edinebiliyorlarmış. rus uydularının kafasını karıştırıp bilgi kirliliği yaratmak için amerikalılar kimi zaman büyük çadırların altına ısıtıcılar bile yerleştiriyormuş.

  kitapta anlatılan en ilginç konulardan biri de amerikalıların ırak ve mısır gibi ülkelerden israil vasıtasıyla araklayarak kurdukları mig filosu. vietnam'da rus miglerine karşı zor günler geçiren ve ağır kayıplar veren amerika birleşik devletleri, ele geçirdiği mig filosu sayesinde rus uçaklarının zayıf yönleri ortaya çıkarmış ve hava üstünlüğü yeniden ele geçirmiş.

  neler yok ki bu toplama filoda: mig- 21, mig- 15, mig-17 ve nihayet mach 3'e ulaşabilen mig-23! reverse engineering kullanılarak uçakların tüm zaafiyetleri ortaya çıkarılmış. sahada da rus ve amerikan uçakları dogfighting eğitimleri yaparak ustalıklarını geliştirmişler. hatta uçaklardan bir tanesi de kazaya kuban gitmiş.

  hava kuvvetleri'nde görevli 3* general robert m. bond üssü ziyarete gelir ve kullanması çok zor olan mig-23 ile uçmak ister. normalde pilotlar en az 2 haftalık eğitim sonrası bu uçakla uçabilirken emir demiri keser ve birkaç saatlik bir eğitimden sonra general gökyüzündedir. general, mach 2,5 hızla yukarıda eğlenirken 'buradan çıkmalıyım, kontrolü kaybettim' son sözleri olur. uçak dönerek yere çakılır.

  gelelim ufo manyaklarının en büyük dayanaklarından şu meşhur roswell olayı'na. evet, temmuz 1947'de disk biçimindeki bir hava aracı amerikan topraklarına düşüyor ve içinden pek de normal insana benzemeyen, çocuk boyutlarında iki kişi bilinçsiz biçimde çıkalarılıyor. ve amerikalı görevliler bu aracın tüm parçalarını üsse taşıyıp olayın üstünü kapatmaya çalışıyor. ufocular da bunu söylüyor zaten diyeceksiniz. yazarın, alanda çalışan ve hayatta kalan son eg&g (orduya gizli projeler üreten bir firma) mühendisine göre bu garip uzay aracı, stalin tarafından amerika topraklarında panik yaratmak için gönderilen bir uçak. peki ya kaza alanında bulunan iki uzaylı? bulunduklarında hala hayattalarmış. ancak bunlar uzaylı değil dünyalılar.

  hitler'in gözdesi josef mengele'yi duymayan yoktur. bu ruh hastası doktor, ari bir ırk yaratmak için toplama kamplarında akla hayala gelmeyecek deneyleri insanlar üzerinde denedi. ikizler, engelli ve vücudu ağır deformasyona uğramış çocuklar, yahudiler, çingeneler kimse elinden kurtulamadı. mengele, auschwitz'den 17 ocak 1945'te ayrılırken tüm belgelerini yanında götürüp bir süre ruslara hizmet ediyor ve onlara çocuk boyutlarında pilotlar yaratıyor. işte amerika'ya gönderilen disk şekindeki iki devasa kafalı garip gözlü yaratıklar bu deneylerin mağdurlarından sadece ikisi. yazara göre amerikalılar da benzer deneylere 1980'lere kadar devam etmiş.

  peki amerikalılar bu rus oyununu niye açıklamamış? böyle bir açıklama, amerikan hava sahasının ruslar tarafından kolayca ihlal edilebildiğinin kabulu olacağı için pek kabul görmemiş. kitapta ilk kez açıklanan bir başka sır da zamanında rusların bir gözetleme balonunu amarika üzerinde uçurması.
20 entry daha