şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • benim anlayamadığım oyundur. arkadaş siz 1991 senesinde bu oyunu nasıl yaptınız lan? ruh hastalığı ve dahilik arasında gitmiş gelmişler. 8-bit'e hakem, oyuncu animasyonları, tribün efektleri, sesler hele o deliksiz basket attığınızda çıkan ses, hücum faul yapabilme hepsini geçtim main them'i nasıl sıkıştırabildiniz lan onu da geçtim oyuncu özelliklerini nasıl yapabildiniz? misal dandik özellikli bir pivotla çok müsait bir pozisyonda dahi olsanız, iyi yükselmiş bile olsanız o üçlük zor girerdi ama jordan ile starks ile larry bird ile ne bileyim draxler ile çat diye sokabilirdiniz.

    oyuncuların hızı da defansif özellikleri de farklıydı. şut atma da ezbere değildi belli bir mekaniği vardı. bence atari olarak tabir ettiğimiz kara kutuların(her ne kadar bir nintendo oyunu olsa da nintendo türkiyeye şu an bile yeni girdiğinden o yıllarda ülkede nes yoktu ve çakal çinlilerin nintendo'nun olmadığı ülkeler için üretip parayı kırdığı micro genius) en iyi oyunuydu hatta bu oyun öyle single bir kasette değil genelde çoklu oyun kasetlerinde olurdu. misal tsubasa genelde tek bir kasedin içindeyken bu 9999999 in 1'lerde çokça bulunurdu. sikko olimpiyat oyunu, daha sikko soccer oyunu, mario vs yanında en çok bu oynanırdı sokakta futbol evde bu oyun vesilesiyle basketbol oynardık.

    yokluk yıllarıydı, basketbol oynamak istesen pota yok topu yok amına koyim gerçi futbol oynamak istiyorsun kale diye iki tane dandirik taş top diye kozalak ya da kutu içecek kolasını ezip oynandığı bir dönemde ne potası? evdesin 6-7 çorabı iç içe geçirip top yapıyorsun ya da 15-20 sayfayı birleştirip finalde bantlayıp top yapıyorsun bir de gerçekten basketbol oynamayı umuyorsun işte. saflık, çocukluk. ama bu oyun bize o geceleri izlediğimiz utah jazz-chicago bulls çekişmesini izleyip aniden biriken "basketbol oynama gazını" almamıza uzun yıllar hizmet etmişti.

    tecmo çok kıyak firmaydı, eksikliğini arıyorum esasen ayrıca bu oyunu günümüzde bile oynasanız çok sırıtmaz. belki grafikler batar ama oynanış olarak dönem kadroları vs gerçekten muazzam bir nostaljik eserdir. bir bunu bir de daha bir arcade olan nba hangtime'ı çok severim. onu da midway yapmıştı mortal kombat grafik modellemesini kullanarak.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap