şükela:  tümü | bugün soru sor
 • soru/cevap sekansında* pena'ya gelen youtuber konuklara dair eleştiriler gelmişti "bu lüzumsuz tiplerin sözlükte ne işi var" diye. ben de "sözlükte o kadar takipçisi varsa lüzümsuz olamaz" kıvamında bir şey demiştim. oradan da "vay popülerse iyidir diye geçiştirdi" şeklinde eleştiriler gelmişti.

  aslında orada onu kast etmiyordum. yani bir şeyin popüler olması onu beğenmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor elbette. ama bu vesileyle bir konuyu netleştirmek istiyorum: modern toplumlarda tesadüfi popülerlik diye bir şey yoktur. yani "bu da balına şöhret oldu yea" diye geçiştirilen her kişinin o kadar popüler olmasının arkasında ya kişinin kendisinin ciddi özverisi ya da o tarz birine toplumun bir kesiminde şiddetli ihtiyaç vardır. bu özveri ya da ihtiyaç, popülerliğin süresinin uzunluğuyla doğru orantılı olarak artar.

  biz genelde bu insanları sadece önyüzleriyle, sunumlarıyla gördüğümüzden arkada dönen mücadeleleri, çabaları, özeni vesaire görme imkanına sahip olamıyoruz. bize hitap etmeyen içeriğinin hitap eden kitleler için ne kadar ince işlendiğini, nokta atışı kurgulandığını anlamıyoruz. görünüşte vasat da olsa, uyduruk da olsa hedefine ulaşmayı sağlayan unsurlarla bezeli olduğunu fark edemiyoruz. müşterisi olmadığımız dükkanı eleştiriyoruz.

  yani bir insanın popüler olması herkes tarafından beğenilmek zorunda olduğu anlamına gelmez ama o kişinin bir kesimin dikkatine aday sonsuz insanı geçerek o konuma ulaştığı anlamına gelir. bu size o kişi vasat da görünse tırt da görünse öyle.

  bu insanları beğenmemeye hakkınız olsa da "lüzumsuz" deyip kenara atmak kendisini beğenenleri de aynı gerekçeyle kenara atmadan mümkün olmuyor. insanları deste deste toplayıp kenara atmalardan vaz geçelim artık.

  popülerse iyidir diyemeyiz belki ama popüler olmayı kesinlikle hak ettiğini söyleyebiliriz.
18 entry daha