şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • 1947'de 2. dünya savaşından çıkmış avrupayı yeniden yapılandırma adına kurulan oeec'nin küreselleşme diye önümüze sunulan oyunda milletler üstü * aktörlerden nato'nun ekonomik tamamlayıcısı olarak ortaya çıkmış bir örgüt.

  süreçte bir çeyit beyin görevi gören örgüt. ilgilenmediği alan yok. uye olan 30 olmayan 70 ülke ile beraber politika belirme, ülkeleri taramadan geçirme, bunların çözümleme* ve raporlarını hazırlama vs gibi işler yapıyor.

  her üye bir büyükelçi ile ve bir de avrupa komisyonundan bir büyükelçi ile temsil ediliyor ve bunlar konseyi oluşturuyor. konsey genel konularda görüşmek üzere büyük elçiler mertebesinde düzenli olarak toplanıyor ve yılda bir defa da bakanlar mertebesinde bir toplantı ve forum düzenleniyor. kararlar fikir birliği ile alınıyor ve sekreterya'ya bildiriliyor. bu kararlar doğrultusunda yapılacak işlere aslında sekteterya karar veriyor. esas can alıcı nokta sekreterya personelinde temsiliyet aranmıyor (yani bir zamanlar türkiye'den hiç kimse yoktu sekreteryada ve adamlar (bir kısmı yunan asıllı bunların) raporları yayınlarken bizden bilgi gitmis olmasina rağmen na falan yazıyorlar. paris'te yanı başlarında bu iş için görevli büyükelçiliğimiz olmasına rağmen). toplam 2000 çalışanı var ve 700 adedi bilimadamı, avukat, iktisatçı gibi kişiler.

  sekreterya yapılacak işleri komitelere iletiyor toplamda 200 komite ve komitelerde 40000 kişi görevli. yılda bir defa toplanıyorlar. sekreteryanın yaptığı işleri inceliyor, revize diyor veya yeni öneriler getiriyor.

  sekreterya, genel sekreterliğe bağlı müdürlükler ile çalışıyor. gelişme işbirliği müdürlüğü, eğitim müdürlüğü, çevre müdürlüğü vs. diye devam eden yaklaşık 16 müdürlük.

  kısaca tüm dünyadan verileri topluyor, çözümlüyor, ve karşılaştırmalı istatistiklere dayandırılan ve politikalar üretiyor. aslında bu raporların çoğunu da yayınlıyor ( http://www.oecd.org/ ).

  kendilerine sorarsanız örgüt, küreselleşen dünyanın nimetlerinden faydanlanma, problem ve güçlükleri ile de baş edebilme adına uluslararası platformda etkli bir araç olmayı hedeflemiştir ve çabası da bu yondedir. dünya bankası ve para fonunun aksine para dağıtmıyor (bütçesi de zaten 330 milyon avro, dünya bankası bir silkinişte bundan kat kat fazlasını dağıtıyor).

  burada aklıma şu sorular geliyor. küreselleşen kim, kireselleyşmeyi kim istiyor? bu sorulardan sonra gözümüzün önünde özgürleşen ırak örneğini düşünmek lazım. bu adamlar para fonu, dünya bankası, iş örgütü gibi diğer uluslar arası aktörler ile iş birliği içinde dünya'ya bir şekil verebilmek için herkeze bir rol biçiyorlar. bize de giymek ya da giydirilmek kalıyor.
55 entry daha
hesabın var mı? giriş yap