şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
24089 entry daha
 • gökten bildiğin hayvan yağmasıdır.

  su yerine hayvanların yağdığı ender bir doğa olayıdır. hayvan yağmuru olarak da bilinir. çok eski zamanlardan bu yana az da olsa gözlemlenmiştir. ms 1. yüzyılda, roman doğabilimci the elder kurbağaların ve balıkların gökyüzünden düştüğünü not etmiştir. 1794 yılında fransız askerleri, fransa’nın lille kenti yakınlarındaki lalain’deki şiddetli yağış sırasında kurbağaların gökyüzünden düştüğüne tanık oldular. honduras’ın yoro kentindeki kırsal yerleşimciler, her yaz oralarda lluvia de peces diye adlandırdıkları bir olay olan ‘balık yağmuru’ yağdığını iddia ediyorlar.

  fransız fizikçi andre-marie ampere bu sıradışı olayı dikkate alıp inceleyen ilk kişilerden biri olup şiddetli rüzgarların hayvanları toplayıp uzak mesafelere taşıyabileceğini söylemiştir.

  en akla yatkın açıklama ise aşağıdaki gibidir:
  bu fenomen, genellikle hayvanların göç zamanlarında görülür ve basitçe şöyle açıklanır: fırtınadan sonra oluşan hortumlar hayvanları yerden kaldırır ve kilometrelerce taşıdıktan sonra başka bir bölgeye bırakır. kuş sürüleri için ise, fırtına onları göç halinde, havada yakalamaktadır. hayvanların göç sırasında toplu halde olması, yağan hayvanın tek tür olmasını da açıklamaktadır.

  kaynak
9915 entry daha