3 entry daha
 • özünde dipte yatan aşağılık duygularını yenme ve saklama çabası vardır. sık ve farklı kadınlar ile ilişkiye girerek homoseksüel olmadığını ilan isteği yaşatır. konuyla ilgili hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazıdan notlar:

  don juanlar için kadın hiçbir şeydir. sadece tatmin eder. bu psikolojik hastalık cinsel davranışlarda seçici olamamak, kolay cinsel ilişkiye girmek, cinsellikle ilgili düşüncelerle meşgul olmak şeklinde ortaya çıkar. belirli bir raddeye kadar da dile dökülür. anlatılır da anlatılır.

  bu hastalık depresyon dönemlerinde gözlenebilmektedir. depresyonda olan insanda genelde cinsel istektesizlik olur ama nadiren de cinsel istekte artış da gözlenebilmektedir . ne kadar çok kadın o kadar çok iyi his demektir onlar için. bunu kendilerine açıklarken ''gördüğüm her kadını mutlu etme isteği bu'' diyebilirler.

  hastalık sosyolojik olarak incelendiğinde, bu insanların içinde bulundukları sosyal gruba göre aykırı yaşadıkları dikkat çekmektedir. statüye uygun olmayan cinsel ilişkiler kurulmasının sonucu olarak zaman içinde sosyal normlar suçluluk duymaya iter insanları. işte hastalık bu aşamaya geldiği zaman tıbbi bir boyut kazanır. öyle ki intihar düşünceleri bile oluşabilir. hastalık ileri boyutlarda alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi kişinin yaşadığı çevrede varlığını ve duruşunu zedeleyebiliyor.

  yapılan araştırmalara bakıldığında ise gelişmekte olan ülkelerde daha çok ortaya çıktığı söylenebilir. gelişmekte olan ülkelerde, iş dışında zevk alınacak imkânların çok az olması yüzünden cinsel davranışların çok abartılı olması göze çarpar. çıplak ya da değil nihayetinde kadın objeli her türlü materyal bunu özendirir nitelik taşır. her sosyo-ekonomik düzeyde bu hastaliğa rastlanabilir. vakaların genel eğilimi şöyle: kötü bir çocukluk geçirmiş, parçalanmış aile ortamında büyüyen insanlarda daha çok görülüyor. öte yandan bu insanlar çevrelerinde zeki, başarılı, çalışkan ve karizmatik olarak tanınıyor. kişilikleri bağımlı bir kişilik yapısını işaret ediyor. çabuk demoralize olan, sıkıntıya katlanma eşikleri düşük, sıkıntıyı giderme adına arayışlar içinde olan insanlar... karşısındaki insanı 15 dakikada göklere yükseltiyor, 10 gün sonra yerin dibine geçiriyor -ki günümüzde artık şaşırmadığımız bir durum bu-. hayata bakışı karamsar. ilgilendikleri tek konu ise, pornografi ve cinsellik. bu insanlara en fazla hangi konuda vakit harcadıkları sorulduğunda ''internette '' cevabı alınıyor.

  dünyada ve türkiye'deki seks bağımlılarını sayısal olarak tanımlayan bir veri yok. ancak erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görüldüğünü biliyoruz. bu bağımlılığı önce ilaçla ardından da psikoterapiyle tedavi etmek mümkün. ne tek başına ilaç ne de terapi yeterli değil. öncelikle kurtulmak istemek gerekmekte.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap