32 entry daha
 • daha şimdiden saçma bir hal alan ödül töreni.

  son birkaç gündür sosyal medyada ariana grande'nin grammy'yle yaşadığı sorun tartışılıyor. güya grammy ariana'ya hangi şarkıyı söyleyeceğini dayatmış, adaylığı olan albümü sweetener'dan şarkı söylemesini istemişler. ariana da yeni albümünün şarkılarından söylemek istemiş. birkaç şarkı söyleyip medley yapması gündeme gelmiş ama olmamış falan filan.

  arka planda neler olup bittiğini bilmek mümkün değil ama bir şeyler çok ciddi ters gidiyor. siz hiç daha önce grammy'nin bir şarkıyı veto ettiğini duydunuz mu? grammy'yi uzun zamandır yakından takip ederim ve böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. tabii ki grammy'nin birtakım kuralları var ve prestijini korumak adı altında bazı kısıtlamalar getiriyor. grammy'de mtv'de olduğu gibi abartılı kıyafet yoktur ya da sahnede olay çıkmaz. şarkıcılar da bunu bilir ve buna göre hareket eder. uzun süredir piyasanın içinde olan ariana grande bunu bilmiyor mu şimdi?

  grande'nin şu anda yaşadığı durum 2014'te katy perry ile yaşanmıştı. perry törene roar ile aday olmuş ama törende o dönemde liste başı olan şarkısı dark horse'u söylemişti. normalde dark horse ve albüm bir sonraki sene yarışacaktı ama perry roar yerine dark horse'u söylemeyi tercih etti. 2014'te aday olmadığı ve sonraki yıl yarışacağı halde perry'nin istediği şarkıyı söylemesine izin veren grammy ne oldu da grande'ye karşı geliyor? daha da iyi örnek: taylor swift 2010'da sekiz daldan adaydı ve aday olduğu albüm fearless'tan bir şarkı değil, o sırada yayınladığı soundtrack today was a fairytale'ı söyledi. böyle bir kural olsa swift'in boğazına yapışmazlar mıydı? burada medyaya yansımayan bir şeyler var. üstelik bir şarkının grammy'de söylenmesi için illa şarkıcının aday olması gerekmez. 2017'de hiç adaylıkları olmamasına rağmen ed sheeran ve katy perry yeni şarkılarını söyleyebildiler.

  buradan baktığımda ortada çok güzel bir mağduriyet senaryosu görüyorum. yazan & yöneten: scooter braun, başrol: ariana grande. her ne yapıyorlarsa medya %100 ariana'nın yanında yer alıyor ve şu an "kurban" imajı veriliyor. insanlar unutuyorlar ama işin özünde grammy'den vurgun yiyen isimler sadece taylor swift, beyonce, jay-z ya da the weeknd değildi. genel dallardan adaylık çıkarması beklenen ariana grande de vurgun yedi. medya bu isimlerin beklenen adaylıkları alamadığı için grammy'ye katılmayacağını sürekli gündeme getirdi ama grande'nin katılmama ihtimali hiç gündeme gelmedi. bu şekilde mi planladı protestosunu?

  grande'nin gerçekten sözünün arkasında durup durmayacağını merak ediyorum. scooter braun'un arka planda ne işler çevirdiğini kim bilebilir? son gün grande'nin katılacağı ve hatta performans sergileyeceği açıklanabilir. tabii bir dizi medya güzellemesi ve mağduriyetin ardından. albümün de tam bu hafta yayınlanması güzel bir "tesadüf" oldu. bunca trajedinin getirdiği baskının ardından bir de albümün tanıtımı için kendini yormak zorunda kalmadı zavallı kızcağız.

  sosyal medyada konuşulan bir diğer olay lorde'un geçen yıl yaşadığı sorundu ama o siyasi nedenlerden dolayı performans için davet edilmemişti. (bkz: #73208210)

  grande fanları, 7 rings'in grammy için "uygun bulunmadığını" iddia edip deliriyorlar. reyting uğruna camila cabello'ya açılış performansını verdiği söylenen grammy'nin gerçekten böyle düşünüp düşünmediği gelecek yıl belli olur. sahnede uygun bulmadığı şarkıyı özellikle genel dallara aday etmemesi gerekir değil mi? 7 rings havana, all about that bass ya da i like it'ten çok da farklı seviyede değil.

  gerçi bütün bunlar çok iyi oluyor. blue ribbon komitesi hak ettiğini alıyor. son dönemdeki şarkıcıların çoğu şımarık, suratlarında "küçük dağları ben yarattım" ukalalığı var. dua lipa, halsey, ariana grande, cardi b. daha hiçbir şey başaramadan büyük şarkıcı havasında dolaşıyorlar. sen hak eden isimleri şutlayıp töreni teen choice awards'a çevirirsen olacağı budur. aklıma 2015'teki ağır fiyaskoya rağmen 2017'de tekrar grammy'ye katılan beyonce geliyor. üstelik tekrar vurgun yemek için. 2015'in ardından grammy defterini tamamen kapatabilirdi ki justin timberlake öyle yapmıştı. gerçek büyük isimleri kaçırıp dışlarsan bu "büyük" numarası yapan şımarık çocuklarla uğraşırsın işte. hak ettiğin gibi.
28 entry daha
hesabın var mı? giriş yap