şükela:  tümü | bugün
2097 entry daha
 • toplanma merkezlerinin metro, stadlar, vs. sıralayan olmuş. metroyu stadı geç, hastanelerin bile yıkılıp zarar görebileceğini de hesaba katmak lazım. sağlık bakanlığı 2016 verilerine göre türkiye’de 144.827 doktor, 152.927 hemşire, 27.864 eczacı bulunmakta. istanbul’da ise yine aynı verilere göre bu sayı 31.885 doktor, 24.616 hemşire, 5.360 eczacı bulunmakta. çevre illeri katmıyorum farkındaysanız. depremde bu sayıların tek haneli rakamlara inme durumu bile var. haliyle bu depremden yaralı olarak bile kurtulsanız istanbul’un tümüne* sağlık yardımının yapılması, sahra hastanesinin kurulması en az 2 haftayı alacaktır. yarılan yollar, yıkılan köprüler, ülke de ki çoğu sağlıkçıların istanbul’a görevli gitmesi/gidememesi bu süreyi daha da arttırabilir.

  toplanma alanlarının atatürk havalimanı veya diğer havalimanlarının olacağını söylemiş bazı yazar arkadaşlar. sanmıyorum. çünkü istanbul’la kara bağlantısının köprüler, tüneller vs. zarar göreceğini düşünürsek istanbul’a en iyi ulaşım şekli 1. hava 2. deniz yolu olacaktır.

  ayrıca arkadaşlar beni bu depremden ziyade daha çok korkutan olaysa boğazlarımızın işgalidir. bu depremle birlikte trakya’da ve marmara’da ki askeri rezervlerimizin zarar göreceğini de düşünmeliyiz. çoğu arkadaş bunu hesaba katmıyor. son 1-2 sene dir yunanistan’ın türkiye ile alakalı politikalarına ve haberlere göz atmanızı tavsiye ederim. yunanistan’ı da geçtim böyle bir durumda rusya’nın boğazlarımızı işgal edeceği bile konuşuluyor. (bkz: panslavizm)
  birsürü aç köpek etrafımızda bizi parçalamak için fırsat kolluyor.

  şayet bu depremi yaşamış ve hayatta kalmışsanız en iyi toplanma alanları roma ve osmanlı yapıları olacaktır. asırlardır ne kadar deprem yediklerinin haddi hesabı yok fakat bu yapılar hala ayakta. bu da bizim o yapılara güvenimizi daha da çoğaltıyor.

  çoğunuz bilirsiniz istanbul’da roma’dan kalma yeraltı tünelleri var. şuan bunların çoğu yeri hala günyüzüne çıkmamış. bu tür yapılar diğer olumsuz dış etkenlerden saklanmak ve barınmak için elverişli. lakin girince de kaybolabileceğinizi unutmayın. *

  onun haricinde özellikle mimar sinan yapımı camiler, hamamlar da toplanma merkezi için ana yerler olacaktır. bu tür yerlerde yağmacı olacağını sanmıyorum. çünkü sizi koruyacak olan elleri silahlı, diriliş ertuğrulcu, fiat doblocu abilerimiz camilerimizde bulunacağından yağmacılar için caydırıcı etken olacaktır.

  hep söyledim, yine söylüyorum. bu deprem için en büyük hazırlık istanbul’dan kaçmaktır.

  deprem çantasının 10 level üstü hayatta kalma çantasının içeriğine bakıp fikir edinmek isteyenler ise şu entry me bir göz atabilir.

  (#84860206)

  yazarlara ve sözlük yönetimine:

  bu tip hazırlık konularında uzman arkadaşlar bir araya gelip içerik çıkaralım diyorum. sözlük yönetimi de sıcak bakarsa bu duruma ekşi şeyler’de de paylaşılıp birçok insanın istifade etmesine, hayatların kurtulmasına vesile olabiliriz.
2456 entry daha