şükela:  tümü | bugün soru sor
50 entry daha
  • kara kuvvetleri'nin güneydoğu dışında çokça kullandığı emektar bir helikopterdir, namı değer pat pat.

    kara kuvvetlerinin çok sayıda sahip olduğu bir helikopterdi ve 70 kadarı en az 3 defa modernizasyon geçirdiler; motorları ve transmisyonları yenilendi, ikaz sistemleri monte edildi ve en önemlisi slep(servis ömrü ömrü uzatma) programına girdiler. şu an sanıyorum dünyadaki en modern uh-1ler(baştan yaratılan uh-1y venom'u saymazsak) türk silahlı kuvvetlerinde uçuyor.

    tsk, modernize ettiği uh-1'leri, t625 çok sayıda üretilinceye dek, geçmiş hesaplara göre 2030'lu yıllara kadar düşük rollerde kullanmayı planlıyordu ki kullanılamayacak da değiller; pek bir muharip görevde değiller. hava araçları, özellikle askeri hava araçları düşerler; kaza kırım yaşarlar; bunun kabul edilebilir oranları vardır ve yıllar öncesinde projeksiyonları yapılır. son 17 yılda 6 adet büyük kaza kırım epey düşük bir oran ki bu da uh-1'in basitliğinin ve sağlamlığının bir getirisidir.

    geçen aylarda düşen uh-1 de, bu akşam düşen uh-1 de pek tabi enkazları incelenmiş, raporları çıkmış; çıkacaktır ancak ileri demokrasimizde biz bunları göremeyiz. elimize bilgi geçene kadar asıp kesmenin bir anlamı yok.
5 entry daha