şükela:  tümü | bugün soru sor
3600 entry daha
  • bir kitleyi değiştirmek istiyorsanız eğer, o kitlenin kanaat önderlerini, düşünce adamlarını değiştirmek önemli bir adımdır. son yıllarda ''aydın'' olarak cumhuriyetçilere/kemalistlere pazarlanan adamlardan olan c.şengör, i.ortaylı gibi isimler bu açıdan bence son derece önemli. hablemitoğlu, u.mumcu, bahriye üçoklar, türkan saylan'lardan bu adamlara düşmüş olmak, atatürkçüler açısından ideolojik olarak büyük bir düşüş. bahsettiğim kişilerin ortak noktası siyasal islama ve gericiliğe karşı kıvırmadan net tavır almış olmaları ve yanı sıra siyaseten söylenmesi zor olan şeyleri en zor dönemlerde söylemiş olmalarıydı(özellikle f.gülen ve çetesi hakkında geçmişte toplumu sürekli uyardılar. ki bu kişiler söylemleri ve eylemleri sonucunda suikaste uğradılar.) oysa şengör gibi kişilerin bu tür problemleri hiç olmadı. hatta zaman zaman bu düzeneğe çanak tuttular, desteklediler ve toplumun körleştirilmesinde önemli roller aldılar. akademik başarıları olmuş olması papyonlu bir soytarı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ayrıca ''aydın kime denir'' sorusunu rahatlıkla sordurtuyor bana.

    celal şengör ülkenin medeni olmadığını, ilkel olduğunu, eğitimde kötü olduğunu ifade ediyor. bunların gerçek olup olmadığını tartışmayacağım. zira söylenen kadar söyleyenin de güven vermesi esastır. bunların ışığında diyebilirimki;

    12 eylül darbesini savunan bir kişi eğitimde kötü olduğumuzu söylemesi son derece ironiktir. çünkü toplumun ve bununla bağlantılı olarak eğitimin dönüştürülmesinde en önemli yapı taşını 12 eylül oluşturuyor. keza benzer şekilde 12 eylül'de evren cuntasının işkence amaçlı bok yedirmesini savunan ve bunun işkence olmadığını söyleyen, kendisinin de afiyetle bok yediğini ifade eden biri medeniyetten/ilkellikten de söz etmesi de büyük bir absürddür. 12 eylül'e sempati duyan biri ya ahmak, ya bilgisiz yada aklını ve vicdanını yitirmiş olması gerekir. kaldı ki bu adam ''ideal yönetim şekli monarşidir'' diyen biri.

    evet, katılıyorum. medeniyet mercedese binmekten, bikini giymekten daha öte bir şey.
33 entry daha