şükela:  tümü | bugün soru sor
58 entry daha
 • direkt uçağa niye büyükçe paraşüt yapılmaz hadi bana bunu açıklayın? kanat falan koparsa açsın paraşütü süzüle süzüle konsun yere.

  ekleme: ya arkadaşlar mesaj atmayın lütfen, geyik sadece bu. böyle bi fikir sadece benim aklıma gelmiş olabilir mi ya? ya da ben gündüzleri ekşi sözlük'te takılan geceleri de nasa'da çalışan uzay mühendisi daredevil gibi bir şey miyim? kullanışlı olsaydı yapılırdı zaten, vardır bi sebebi.

  ekleme2: sevgili dostlar, aynı videoyu 35. kez alınca ekleme yapmam zaruri oldu. evet böyle çalışmalar var ama bence bu "şu an için" uygulunabilir bir yöntem değil. neden?
  * dünyada her yıl 7 milyar insan (bir kişi birden çok uçuş yaparak) uçakla seyahat ediyor ve yıllık ortalama ölüm sayısı 500 (beş yüz). hatta şu anda uçakta olan yolcu sayısı 2 milyon! yapman gereken o beş yüzün içinde olmamak, bu kadar.
  yani bu noktada oluşacak maliyete göre (belki trilyon dolar) illa çözümlenmesi gereken bir sorun gibi durmuyor. en azından ekonomi sınıfı olan bizler için! ayrıca kazaların çoğunluğunun iniş ve kalkış esnasında olmasından dolayı paraşüt irtifası problemi de var. taktık paraşütü rahatız akaminko durumu yok yani. yine paraşütün ağırlığı vs. gibi etmenler de mevcut. var oğlu var yani.

  gelin ben size motorsuz uzay mekiği projemden bahsedeyim.*
148 entry daha