şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam hali fasülye gazeteci oray eğinin ekşi sözlük ve facebook'a sansür ve denetim getirilmesini savunduğu 12 şubat 2019 tarihli habertürk yazısıdır.
  ekşi için:
  "türkiye’de ek$isozluk için benzer bir tartışmanın yaşanması gerekiyor ama sürekli erteleniyor: bu platform da doğru-yanlış ayrımını hiç önemsemedi sayfasını kullanıcıların gönüllü içeriğiyle doldururken, şikayet üzerine yer yer hukuki süreç başladı o kadar."
  facebook için "facebook kendisine bağımlı olanları aptallaştırdı, kullandı, uyuşturdu." ifadelerini kullanmıştır.
  sansürcü ve merkezli yapıya destekleyen bu sözde yazara göre her medyaya bir denetim getirilmeliymiş. millennial dediğimiz grubun sosyal medyaya bu kadar kendisini vermesinin sebebi zaten geleneksel basının ve bu gibi dalkavukların baskısından kurtularak özgür düşünce ortamına kavuşmak istemesidir. bugün facebook'ta trump aleyhine binlerce olumsuz haber paylaşabilirsiniz, binlerce öven haber de paylaşabilirsiniz. işte statükonun çakma yazarını en çok da bu rahatsız ediyor. derdi insanların doğru haber alması değil , aldığı haberi biz seçelimdir.
  yazısından alıntılarsak;
  "biz içerik üreticileri (gazeteciler) bugüne kadar ürünümüzü (gazete, tv, dergi vs.) tüketiciye doğrudan, içeriğe müdahale edecek bir aracı olmadan ulaştırabiliyorduk. gazeteler abonelik sistemiyle (türkiye’de kapıcılar) ya da bayiden doğrudan alınıyordu. neyin büyütülüp küçültüleceğine, öne çıkarılıp sayfanın dibine konacağına da karar verenler bizdik."
  ve tabii ki bir şekilde kendini ifade etme fırsatı bulan insanları da aşağılamayı ihmal etmiyor: "internet binlerce insanın kendisini “gazeteci” ilan etmesini sağladı, ancak bu yarım akıllıların saçmalıkları facebook sayesinde önümüze geldi. "
  özetle kararları bizim verdiğimiz eski medyayı istiyoruz çırpınışıdır. düşünseniz bu gibi birinin istediğinin olduğunu, haberleri sadece sabahtan ve ya sadece sözcüden takip edebildiğiniz, herkesi duyabileceğiniz bir sosyal medya olmadığını. facebook günahsızdır her konuda haklıdır demiyorum ama yazarın derdi zaten facebook değil "eski sistem" özlemidir.

  takdir ekşi'nin derken bir ön edit yapma gereği duyuyorum:
  kimdir bu oray eğin, sözde gazeteciliği tamamen bağlantılı olduğu nüfuzlu kişiler ve diyalog kurabildiği ünlülere dayanan boş tenekenin ülkenin önemli ulusal haber kaynaklarında birinde utanmadan yazar yapılabileceğinin kanıtıdır. spordan anlarmışcasına spor, siyasetten anlarmışcasına siyaset özetle sosyal hayatında "mışcasına" duyduğu ne varsa ilgi çekmek için yazan bir şahsiyettir. ona değil onu yazar yapıp bu güne taşıyan basın camiasının kodamanlarının suratına tükürmek gerekir.
11 entry daha