şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • öğrenmek isteyenlere tavsiyem şunlardır.

  1 - nizami kurbağalama, sırtüstü yüzme ve serbest stil yüzmeyi bilmeniz şart bir kere onu söyleyeyim.

  2 - en az 10 nizami barfiks çekebilecek ve sırtınızda 50 kilogramlık yük ile 100 metre koşabilecek kadar kas gücüne sahip olmalısınız.

  3 - nefesinizi su altında minimum 90 saniye tutabilecek kadar da ciğerleriniz sağlam olmalı.

  4 - sigara içmeyeceksiniz, o kadar.

  bu maddeleri sağlayan şahısları aşağı alalım.

  efendim bu koduğum hareketi öyle zordur ki görüntüsünün zarifliği ve coolluğu sizi yanıltmasın. öncelikle bu lanet harekete çalışacaklara tavsiyem "kelebek stilinde suda ilerlerken çırpınan balığa benziyor muyum acaba?" sorusunu sürekli kendinize sorun. çünkü diğer stillere hiçbir şekilde benzemez. diğer yüzme stillerinden farklı olarak bu stilde ne kadar çalışmış olursanız olun elbet hata payınız olacaktır. önemli olan bu hata payını en aza düşürmektir.

  ilk aylarda hareketi 4-5 tekrardan fazla yapamamanız tamamen normaldir. çünkü diğer stillerle kıyaslandığında stabil şekilde ve aralıksız kelebek yüzmenin süresi yaklaşık olarak 50 - 60 kat daha azdır. 1000 metre serbesti rahatlıkla yüzebilirken 50 metre kelebekte "ne oluyor lan?" demeyin sakın. bir michael phelps veya ryan lochte değilseniz bu soruyu kendinize sormayın. seve seve alışacaksınız.*

  harekete çalışmak için palet almanız şart diyebilirim. öncelikle dolphin(yunuslama) denilen a.k.a diz çökertgeci dediğimiz hareketle başlıyoruz. şu tık zımbırtıdan ve şu tık kısa paletten alıyoruz. kısa olmasının sebebi paletsiz yüzmeye başladığınızda dolphin hareketine daha çabuk adaptasyon sağlayabilmenizdir. yüzme tahtasını iki elinizle vücudunuzdan olabildiğince uzaklaştırın ve suyun altına doğru 90 derecelik açıyla bakarak ayaklarınızı şurdaki abilerimiz gibi çırpın. evet aynı yunus balığı gibi . " ama yunus tekmesini yapamıyorum, sürekli ayaklarım suyun üstünde tepiniyor neyi yanlış yapıyorum?" dediğinizi duyar gibiyim, hemen cevap vereyim. sebebi sadece ayaklarınızı çırpıyor olmanızdan başka bir şey değil. yunus hareketini yapabilmek kelebek stilinin omurgasıdır.* hareketi yaparken tüm omurganızın senkronik şekilde dalgalanması gerekiyor, şayet ki yanlış yaparsanız şiddetli servikal omur sancısı çekebilirsiniz. ki bu da kalp krizi ile çok benzer bir sancıdır, kürek kemiği ile omurga arasına saplanan sivri sancıdan bahsediyorum.* omurlara ani stres yapmamaya çalışın, hareketi yavaşça yapın ve gözleriniz havuz zeminine 90 derecelik açıyla baksın. her iki yunus tekmesinde bir kez başınızı dışarı çıkartın ve ağzınızdan nefes alın, suyun altındayken burnunuzdan nefesi hareketinizle uyumlu olarak verin. dolphin egzersizi omurganızı, boynunuzu ve bacaklarınızı(kısaca her yerinizi) kelebek stili yüzmeye hazır hale getirecek yegane harekettir. 100-200 metrede dizlerinize şiddetli sancılar girmesi kaçınılmazdır, sakın havuzdan çıkarken dikkatsiz davranmayın. bacaklarınız iflas eder ve düşüp bir yerlerinizi yarabilirsiniz.*

  evet gelelim ikinci egzersize, "e peki ya kollar, onları götümüze mi sokacağız". hayır efendim. kelebek stilinde 2 çeşit kol hareketi bulunmakta. birincisi anahtar deliği dediğimiz hareket, ikincisi ise kum saati dediğimiz hareket. bu hareketlerin ikisi de kurbağalama stilinde yaptığımız suyu göğüsten çekme hareketinin devamından başka bir şey değildir. ikinci egzersizimizi kurbağalama hareketinden "kurbağa" kısmını çıkararak uyguluyoruz. bu egzersiz sizi kelebeklemede nefes alış-verişe ve kol hareketine alıştıracak. bu egzersizden sonra geriye sadece anahtar deliği veya kum saati çekişi kalacak. kurbağalama stilindeki ayak hareketini yunus tekmesiyle değiştirerek çalışacaksınız. kollarınız bildiğimiz kurbağalama stilindeki kol hareketiyle aynı olacak. şundan bahsediyorum. bu egzersizimizin kurbağalama stilinden farkı ise omurga hareketi içermesi olacak. kurbağa stilindeki gibi düz bir şekilde gitmeyeceksiniz yani. suda dikey olarak 70-80 santimetrelik batışlar ve 20-30 santimetrelik çıkışlar yapmalısınız, bu iniş-çıkış hareketini yunus tekmesi egzersizinde öğrenmiş olduğunuzu varsayarak konuşuyorum.palet takılı şekilde tahta olmadan elleriniz vücudunuzdan olabildiğince uzak(yüzme tahtası tutarmış gibi) dolphin tekmesi yaparak hızlanıyoruz. başınızı kurbağa kol hareketi ile sudan çıkardığınızda ağzınızdan nefes alıp başınızı tekrar hızlı bir şekilde suyun altına sokmalısınız, bunu yaparken yarım ayak yunus tekmesi yapmalısınız, bu sizi suyun altına itecektir. devamında kurbağalama kol hareketini başınızın 30-40 santimetre üzerinden kendinizi hem yukarı hem de ileri çekerek yapmalısınız. bu esnada vücudunuz adeta bir yunus gibi dalgalanmalı, suyun altındayken resmen s şeklini almalı ve beliniz ve alt karnınızı sanki ortaçağ işkencesi misali geriyorlar gibi hissetmelisiniz. esniyorsunuz, normaldir. kol hareketi esnasında başınızın suyun üstüne çıkmasına 10-15 santimetre kaldığı an son gücünüzle tam dolphin ayak hareketini uygulayıp suyun dışına kendinizi itiyorsunuz. bu itme hareketi esnasında vücudunuz 45 derecelik bir açıyla bir kütük gibi suyun içinde durmalı. başınız su üstüne çıktığında tekrar ağzınızdan nefes alıp başınızı hızlı bir şekilde suya sokarken yarım yunus ayak hareketini yaparak egzersizi tekrar etmelisiniz.

  not : yoruldum amk 3. partı editlerim sonra.
2 entry daha