şükela:  tümü | bugün
51 entry daha
 • bu soru iki şekilde ele alınmalı ; doğal olarak mı, yoksa yapay olarak elde edilen mi?
  doğal olarak baktığımızda tespit edilen en düşük sıcaklık dünya’dan beş bin ışık yılı uzaklıktaki bumerang bulutsusu'dur. bu bulutsu 3 000 000 000 000 (3 trilyon) km boyunca uzanmaktadır ve sıcaklığı 1 kelvindir. yani gazların hacminin 0 olarak kabul edildiği (teorisel olarak) nokta olan 0 kelvinin 1 birim üzeridir. peki burası neden bu kadar soğuktur?
  cevap: bulunduğu yıldız sistemindeki yıldızın çekirdeğinde muazzam bir hızda çıkan gazdır, uzayda saniye başına 164 km yol alan bir gayzer gibi düşünebilirsiniz bunu.
  peki bulutsu neden aynı durumdaki diğer bulutsulardan daha hızlı gaz yaymaktadir? azımsanacak bir hız değil bu, neredeyse 100 kat fark var aralarında.
  cevap : bu durumu, bulutsunun bulunduğu yıldız sisteminin, tek bir yıldız barındırmadığına dair bir işaret olarak algılıyor bilim insanları. bir yıldız gaz püskürtürken diğer bir yıldız ise bu gazı çekiyor ve bu muazzam hız açığa çıkıyor. bu hızlı yayılmadan dolayı ise, bulutsu 1k'e kadar soğuyor.
  olaya yapay olarak bakarsak, insan oğlunun elde edebildiği en düşük sıcaklık ise gran sasso’daki ulusal laboratuvar’da elde edilen 0.006 k'dir
22 entry daha