şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • şehir merkezinden (rınok civarı) yürüyerek 45 dakikada ulaşılabilecek bir mezarlık. kesinlikle görülmesini tavsiye ederim ama lviv'e sadece mezarlığı ziyaret etmek için uğramayacaksanız "çevresinde" otel aramanıza pek gerek yok - çünkü muhit olarak pek de çekici ya da güzel bir yer sayılmaz bulunduğu konum. "yürüyemem" diyorsanız uklon'la sanırım gidiş-dönüş toplamda 200 hrivnaya getirebilirsiniz yolculuğu, belki daha bile ucuza.

    gördüğüm kadarıyla en az ukraynalılar kadar (hatta belki daha fazla) polonyalılara ait mezarlar var. hatta polonyalılar için ayrı bir bölüm dahi mevcut. ben açıkçası inancı olan bir insan değilim ama sonuçta "ölüm" inançtan bağımsız olarak hepimizi bulan bir şey... bu yüzden, içeri girdiğimizde yorgunluğu yüzünden ayakta güçlükle durabilen ben, belki de mekânın etkisiyle, tavşan gibi sekmeye başladım. ne yorgunluk kaldı ne bir şey. ilk dakikalarda kötü hissettim, ölmüş insanların arasında "turist" olarak bulunmak tuhaftı. sonrasında ise ilginç bir şekilde huzurla doldu içim, gerçekten güzel ve özel bir deneyimdi.

    ben beğendim, iyi ki gitmişim dedim, geçirdiğim vakitten ve daha da önemlisi yaşadığım tecrübeden, hislerden vs. çok memnun kaldım ama vaktiniz kısıtlıysa veya özellikle merak etmiyorsanız öyle çok da coşmaya gerek yok. imkânınız olursa kesinlikle gidin ama. özel ve güzel bir yer.