şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • hoparlör alırken dikkat edilmesi gereken bir kategori. "speaker sensitivity" şeklinde görülür genellikle. genel olarak hassasiyet/duyarlılık anlamına gelir. satın alacağınız bir hoparlörün özellikler kısmında "sensitivity: 92db" yazıyorsa bu, şu demektir: bu hoparlöre 1 watt güç uygulandığında, 1 metre uzaklıktan ölçülen ses 92 desibeldir. bu işin evrensel standardı budur. 1 watt verilip 1 metreden ölçülür.

    peki bu neyi etkiler?

    elinizde 10 watt'lık bir amfi var diyelim. hassasiyeti 85 desibel olan ve 90 desibel olan iki tane de hoparlörünüz var diyelim. tek tek aynı amfiye bağladığınız halde 90 desibel olan, çok daha şiddetli ses verecektir. az güçle çok ses demek, daha kaliteli ses demektir aynı zamanda. çünkü ses yükseldiğinde hoparlör daha geç distorsiyona girecektir, ses daha geç bozulacaktır. bu tabii ki bu işin özeti, derinlemesine açıklama yapmak lazım.

    benim tecrübelerimi soracak olursanız; ben her zaman duyarlılığı 89 desibel ve üzerindeki hoparlörleri tercih ederim. 92 ve üstü ise tadından yenmez. elbette sadece bu seviyeye bakarak hoparlör seçilmez, hoparlör seçiminde onlarca detaydan sadece birisidir bu.