şükela:  tümü | bugün soru sor
  • agari ücretin, son iki yılda diğer ücretlere* göre fazla oranda artmasının, gelecekte de devam etmesiyle ortaya çıkaracağı gerçek.

    özel sektördeki ortalama zam oranı asgari ücretin çok altında. net 2500 tl alan çalışan için patron aylık olarak 5000 tl ya kın bir maliyete katlanmak zorunda. devlet açısından tabanın yüksek olması olumlu çünkü; gelirleri de bu oranda artıyor.

    asgari ücret artışının son iki yılda yaptığı en önemli etki; alt grup çalışanların taban maaşlarını yutarak asgari ücrete eşitlemesi. geçen sene taban maaşı 1452 tl olan personel ile taban maaşı 1800 tl olan personel yılbaşında1830 tl taban asgari ücrette eşitlenmiş oldu. artış bu hızla giderse asgari ücretin yutacağı personel sayısı da yıllara göre artacaktır. aradaki kıdeme bağlı ücret farkları da patronların başını ağrıtacak, çalışan personel açısından da hak kaybına neden olacaktır.

    not: söylediklerim bir durum tesbiti içindir. elbette herkes daha fazla para alsın. özel sektörün durumunu da göz önüne almakta fayda var. sonuçta işsiz olmaktansa asgari ücret ile çalışırım diyen milyonlar var. denge çok önemli. birileri menfaat sağlarken, başka çalışan haksızlığa gizliden gizliye uğramamalı.