şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
844 entry daha
  • her gün defans anlayışları gelişiyor, fiziken daha güçlü olanlar üst düzeylere çıkıyor, bu iki durum birleşince ortaya kaya gibi savunmalara karşı oynadığınız bir futbol dünyası çıkıyor. dolayısıyla santrforlar artık çok daha çabuk çok daha pratik oynamak, ayağında topu gevelemeden kısa zamanda doğru kararı vermek zorunda. 90'larda daha çok boş alan bulan tek vuruşçu forvetler bir numara olurken (van basten, romario gibi) 2000'lerde defans anlayışları gelişince, sahneye çıkan genç forvetler içinde topla biraz daha haşır neşir olup adam eksiltebilenler sükse yaptı (robinho, tevez gibi), ama bu iki forvet türü de 2010'ların üst düzey futbolunda kendine fazla yer bulamadı çünkü bunlar sadece golü düşünen merkez forvet türleriydi, nitekim daha 2000'ler dolmadan birçoğu kanatlara kaydı. 2010'larda ise fiziken dengeli ve rakip defansı yıpratan yani topsuz oyunda da takımına yardım eden santrforlar dikkat çekti (suarez, cavani gibi).

    bu yüzden 2010'lar; yetenek olarak messi ve ona en azından istatistik olarak yetişmek için başka bir tarza evrilen cristiano ronaldo yüzünden geride kalan her futbolcunun ikinci plana düştüğü, (bkz: 2000'li yıllardaki fantastik futbol dünyası)'ndan eser bırakmayan bir dönem oldu.

    2020'ler de mbappe tehlikesi altında. kendi yaş grubunda böylesi bir seviyeye bırakın çıkmayı yaklaşabilen bile yok, çoğu akranı ya rotasyonda, ya u'larda ya da düşük kalibrelerde kiralık. çocuğun ivmesi birkaç sezon daha böyle devam ederse yanına yaklaşabilecek herhangi bir yıldız adayı da pek göremiyorum. belki önümüzdeki yıllarda tıpkı 2000'lerin başındaki robinho veya tevez gibi üst düzeyden aşağı çabuk düşme ihtimali de elbet vardı, ancak daha 19 yaşında takımın as oyuncusu olarak kazandığı dünya kupası ile kredisini bence inanılmaz arttırdı, 1-2 sezon içinde kendisine yaklaşabilecek birkaç tane genç yetişmedikçe de bu kredi uzayacak ve uzun yıllar mbappe birinci planda kalacak.
23 entry daha