şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gördüğüm kadarı ile akp’nin bir süredir yürüttüğü politikanın açıklaması. öncelikle yıllar boyu fetullah hoca efendilerini besleyip büyüttüler. devlette önemli noktalara gelmelerine yardımcı oldular. “bakın yanlış yapıyorsunuz” diyenlere de cemaat devlete sızmış bunlar kargaları güldürür dediler. en sonunda kendi yarattıkları düşman bir hamle yapınca onları yenip kahraman oldular. gördüğümüz üzere bunun da ekmeğini uzunca bir süredir yiyorlar. bunun benzerini pkk için de söyleyebiliriz aslında.

    tanzim satış mağazaları olayı da aynı hikaye. önce aracıların üreticiden 3 kuruşa aldıkları malı 33 kuruşa satmalarına göz yumdular. hatta dalga geçer gibi 50 kuruş olan patates nasıl 5-6 liraya çıkar şeklinde açıklama yaptılar. sonunda da en çok işlerine yarayacak zamanda, yine kendi yarattıkları düşmanı alt ederek halka ucuz meyve sebze satmaya başladılar. ancak maddi gerekçelerle bunu uzun süre devam ettiremezler gibi görünüyor.

    taktik basit olsa da işe yarıyor. zira akp milletin gözünde “kötüyü yenen kahraman” olarak görülüyor ki ekşi’deki yorumlardan bir görebiliriz bunu. bundan sonraki süreçlerde de benzer “kahramanlıklar” yapacaklar bence.