şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • müjdelenmiş önder olarak çevirebileceğimiz the prince that was promised, a song of ice and fire evreninde geçen bir kehanete göre, insanları büyük bir felaketten kurtaracak bir kahramandır.

  a song of ice and fire kitaplarında vadedilmiş önder'in azor ahai denen ve kitaplarda anlatılan olaylardan binlerce yıl önce yaşamış bir kahramanın reenkarnasyonu olduğu söylenir. kehanetin kaynağı ya da hangi dine ait olduğu konusunda bir bilgi yokken, kitaplarda ve dizide r'hllor inancı takipçileri arasında çok popülerdir.

  kehanette vadedilmiş önder'in bir takım özellikler taşıyacağı, bazı şeyler yapacağı öne sürülür. 5000 yıldan daha eski olduğu söylenen kehanet hakkında bölük pörçük bilgiler vardır. bilinen parçalara göre bu kişi:

  - tuz ve puslar arasında kayan bir yıldızın altında doğacak
  - alevlerin arasından lightbringer adında bir kılıç çıkaracak
  - taştan ejdarhalar çıkaracak
  - şafağı getirecektir

  ayrıca bu kişinin the song of ice and fire adında bir şarkısı olacaktır.

  kitaplarda ve dizide çeşitli karakterler tarafından farklı kişilerin müjdelenmiş önder olduğu iddia edilse de hiçbirinin kehanetteki kişi olduğunu kanıtlanamamıştır. rhaegar targaryen müjdelenmiş prens'in elia martell'den doğan oğlu olduğunu düşünürken melisandre bu kişinin önce stannis baratheon, o ölünce de jon snow olduğunu düşünmüştür.

  kehanetle ilgili pek çok yorum mevcuttur, bunlardan birine göre de kehanetin yazıldığı high valyrian dilinden yapılan "müjdelenmiş prens" çevirisinin yanlış olduğu, "prens" olarak çevrilen kelimenin bu dilde cinsiyetsiz olduğu ve dolayısıyla azor ahai'nin reenkarnasyonu olacak kişinin kadın da olabileceği üzerinedir.

  ayrıca (bkz: the prince who was promised), (bkz: the one who was promised), (bkz: lord's chosen), (bkz: son of fire), (bkz: warrior of light)