şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
1863 entry daha
  • hollanda'ya akrabalarıma gittim. yeni geldim. herkes bisiklete biniyordu. neden? çünkü araba alacak paraları yok. fakir millet onlar fakiiir. biz öyle miyiz? herkesin altında iki üç araba var. zengin milletiz biz zengiiiin. ama sorsan herkes sıkıntıda. biz kendimizi acındırmayı seviyoruz kardeşim.

    birkaç hafta önce berberimin bana söylediği şeyler. ben berbere gittiğimde içerde hiçbir müşteri yoktu. 45 dakika kaldım. gelen giden olmadı. ondan önce de burada kestirmiştim. yine gelen giden olmamıştı. hatta ben içeri girdiğimde ikisi de uyuyordu. işsizlikten yorgan döşek yatıyorlar. herhalde osura osura uyuyorlar ki içersi leş gibi kokuyordu. bir önceki berberimi de böyle abuk subuk konuştuğu için dayanamamış ve bırakmıştım. maalesef bu daha beter çıktı. iki defa gittim. adam bütün ruhumu emdi.

    16 senedir insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta hollanda'nın bizden daha fakir olması. sanki daha da geriye gidiyor gibiyiz. 5 sene önce böyle değildik. yine az çok söylediğimiz şeyleri dinliyorlardı. sonuçta kılışlara'a mı verelim falan diyorlardı ama yine de bir umut var gibiydi. sanki biraz daha anlatsak ikna olacak gibiydiler. ama özellikle son birkaç yılda işler çok değişti. insanlar çok daha fanatik hale geldi. futbol fanatizmini de geçmiş artık bu iş. o yüzden benim umudum falan yok. ekonomiyi düzeltemeyiz. hastalığın tedavisi için önce hasta olduğunu kabul etmen gerekiyor. bizde ise bazı insanlar bırak hastalığı kabul etmeyi ölümsüzlüğü bulmuş lokman hekim gibi caka satıyor. siyasetçileri savunacağım diye kendinden geçiyor. neyse benim berberin müşterisi yok. muhtemelen kirasını falan da ödeyemiyor. ama hollanda fakir biz zenginiz. vay mq. şimdi yeni berber bulmam lazım. zaten bok gibi kesiyordu.
5720 entry daha