şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • geçtiğimiz sene amazon'dan aldığım ve bir sene içerisinde kendisini muhtemelen 10-15 kere, bilgisayar üzerinden arkadaşlarla online olarak ise bir 10 kere oynadığım kutu oyunudur. açıkçası şirketler ve her el gelen çeşitli projeler vb. sebebiyle oyunun tekrar oynanabilirliği şu ana kadar hiç görmediğim bir düzeydedir. ayrıca oyundaki her bir projenin altında yazan ufak notlar olsun, projelerin kendileri olsun ince düşünülmüş detaylar olsun, o birbirinden güzel tokenları olsun o kadar tatmin edicidir ki, muhtemelen bu sebeplerden ötürü board game geek'te şu anda dünyanın en iyi 4. kutu oyunu olarak yer almaktadır.

  oyunun yegane handikapı, başlangıç aşamasında oyunu hiç bilmeyen insanlara oyunu öğretecekseniz bu olay yaklaşık 15 dakikalık bir anlatım seansı gerektirmesidir ki, başlangıçta herkesin de hamlelerini uzun uzadıya düşünecek olmasıyla muhtemelen 3-5 saatlik bir oyun oynayacaksınızdır. bu sebeple kutu oyunlarına uzak insanlarla oynayacaksanız veya zamanınız kısıtlıysa bu oyunu oynamak malesef ki pek mümkün değildir. kutu oyunlarıyla alakası çok olmasa da ilgili olabilecek insan bulmak da çok kolay değil ne yazık ki ancak muhtemelen bu oyunun adını duyduysanız çevrenizde oynayabileceğiniz (veya sizin oynatma isteği yaratabileceğiniz) insanlar mevcut olsa gerek. burada söz ettiğim durum sıkıntı değilse ise kesinlikle şükela bir kutu oyunudur.

  bilgisayar oyununa gelecek olursak ise, ben hayatımda bu kadar rezil kodlanmış bir oyun görmedim. orijinal olsun, torrent olsun; eğer bir online oyunda oyuna çık gir yaparsanız (ki oyun sadece mouse ile hızlı tıklama yaptığınızdan bile buga girebiliyor ve emin olun çık gir yapıyorsunuz) mutlaka paranız olsun, enerjiniz olsun, bir şeyiniz olması gereken değerden ufak bir düzeyde farklı konumda oluyor çünkü oyunun senkronizasyonu çöp. ikinci çık giri yapacaksanız zaten geçmiş olsun, bir daha giremeyeceksiniz. ayrıca host olmadığınız bir oyunda bile cheat engine ile kendi paranızı değiştirip proje yapabiliyorsunuz ve rakipleriniz sizi -200 parada falan görüyor, siz düşünün. hatta oyunu torrent bile oynasanız hesap açabiliyorsunuz ve sizin adınıza sahte bir steam id yaratan torrent, yalnızca bir exe dosyası ile oyunu oynayabilmenizi sağlıyor. gerçekten bazı bakımlardan çok özensiz yapıldığını söyleyebiliriz.

  açıkçası arayüz bakımından içeriğin netliği ve oynanış rahatlığı gerçekten tatmin edici ve yapay zekanın da oynayışı başarılı diyebiliriz. bu bakımlardan hakkını yememek lazım ama 2 saat boyunca oynanmış ve yarım saati kalmış oyuna ikinci kez çık gir yapması gereken arkadaşların bağlantı ekranında sonsuz döngüye sıkışması ve bunun sonucunda mecburiyetten dağıtmak zorunda olduğumuz birçok oyun oldu. ayrıca proje dağıtım metodlarından (satın alım, draft, draftlı satın alım) yalnızca satın alımın mevcut olması oyunun rekabetçiliğini ve adaletini ciddi anlamda zedelemekte. bu sebeplerden ötürü şu anki versiyonda bilgisayar oyununu pek tavsiye edemeyeceğim oyundur.

  eğer oyunu aldıysanız kişisel tavsiyem standart satın alım veya draft yerine draft+satın alım (önce draft, sonra draftladığınız kartlardan satın alma) ile proje dağılımını yapmanız. oyunu, proje seçim aşamalarını uzattığından ötürü her ne kadar biraz uzatsa da muazzam dengeli ve o tur yapabileceklerinize dair heyecan yaratan bir proje dağıtım safhası geçiriyorsunuz ve oyundan aldığınız keyif de çok daha artıyor diyebilirim. tabii bu, belli bir noktada oyunun yeniden oynanabilirliğini düşürüyor olabilir optimaliteye yaklaşan ellerden ötürü ama şu ana kişisel olarak böyle bir durumun farkına varmadığımı söyleyebilirim.

  edit: yazım
7 entry daha