şükela:  tümü | bugün soru sor
2804 entry daha
 • ismi true detective değil fake detective olmalıdır bu saatten sonra.

  ilk sezonda, üçüncü sezonda tamamen bildik olayların ağırdan çözüldüğü klasik polisiyelerden biri aslında. olayları ağırdan alması, dram kasması bu diziyi diğer dizilerden daha gerçekçi, daha true yapamıyor çünkü klasik polisiye şablonundan kurtulamıyor.

  kusura bakmayın ama dram dizisi olarak düşünürsekte bu dizi zerre başarılı değil, çünkü karakterler kişiliksiz ve çok soğuk geliyor. o kadar abartılan rust cohle'de berbat yazılmış bir karakterdi, bamyası küçük diye eziklikten kıvranan ve kendini artist, derun, entel vs. göstermeye çalışan bir zavallıydı. ergenler nihilist ateist zırvalarını, koyvermişliğini falan görünce gelmiş geçmiş en iyi karakter tarzı zrıvalamaya başladılar. neyse konuyu dağıtmayalım.

  yani ben true detective gibi bir diziyi polisiyesi için seyrederim, dramı için asla. ve bir polisiyede en önemli olan kısım olay örgüsünün iyi kurgulanması ve akmasıdır. 1. ve 3. sezonda bu var mı? zerresi yok. bambaşka olaylarla ilk altı bölümü doldur, en sonunda ufak bir rastlantıyla olay çözülsün. bu kadar. ne bir zeka alameti var ne de bir gerilime sokmayı başarabiliyor. yani dizi böyle katil kim konseptli polisiye olarakta hiç başarılı değiller. hep söylüyorum american vandal bile siker siker çoğaltır true detective'i. neden? olay örgüsü zekice hazırlanmış ve çok daha inandırıcı geliyor aşırı absürd olayları merkezine alsa da.

  true detective 2. sezon farklıydı çünkü bütün karakterler ilgi çekiciydi ve gerçekçiydi. hem de olay akışı dram kasmaya çabalayan kötü finali saymazsak tatmin ediyordu çünkü klasik polisiyeler gibi katil kim? konseptine boğulmak ve hikayeyi direkt göze sokmaya çabalamak yerine daha true bir kurguyla hareket ediyordu dizi. yani hikaye anlatmaya çabalamak, gereksiz gizem kasmak yerine olay akışını direkt anlatışla tıkatmadan göstermek üzere kuruluydu. birçok kişi ilk bölümden belki de bu yüzden hiçbir şey anlamadı çünkü anlatış tarzı çok daha realistikti. neyse.

  yanisi 3. sezon hüsran. ilk sezon bile değil çünkü ilk sezon sinematografi, oyunculuklar elli kat daha iyiydi diziyi konu olarak sevmesem bile birçok şey bulabiliyordum ilgi çekici. ama burada hiçbir şey yok. sezon bitince 7. bölümün final sahnesindeki araba haricinde aklımda hiçbir şey kalmayacak %90.

  buradan övenlere de kanmayın diyorum, bakın bu sezon yerli dizi olsaydı herkes sıkıcı amk diyecekti, tipik türk dizisi işte ne bekliyorsunuz deyip misafirlikte göz ucuyla seyrettim 50 tane mantık ve sahne devamlılığı hatası buldum tarzı zırvalayacaktı. bir saati doldurmak için kasan senariste sövecekti. özellikle başroldeki zencinin oyunculuğunun polat'tan bile kötü olup olmadığını tartışacaktı. vs.

  popüler kitlenin dizilerinden biri işte fazlası değil, gerçek kalite anlayışı olan benim gibi insanlardansanız bulaşmayın. ben sırf takipçilerim vaktini ziyan etmesin diye onlar yerine kötü dizileri izleyip, kötü oyunları oynayıp sırf onlar için bu ekşi gibi vasat bir platformda yazıyorum. sizi çok seviyorum çünkü.
128 entry daha