şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • türkiye prömiyerini 23 şubat 2019'da izmir devlet opera ve balesi elhamra sahnesi'nde yapan iki perdelik operet. renk-ahenk.

  bu gece ikinci gösterimi sık sık bravo sesleri ve ıslıklarla kesilen, carlos vilan'ın mükemmel koreografisi ve tulio gagliardo'nun ustalıkla orkestra şefliğini yaptığı soluk kesen bir şölen izledik. tebrikler.

  tarihçe: el pardo yakınlarında bir av köşkü olarak yaptırılan zarzuela sarayı'nda gerçekleştirilmiş müzikli oyun. operadan çok opereti andıran ispanyol müzikli oyunlarında müzik, dans, şarkılar; kısacası sahne üzerinde seyircinin ilgisini çekecek her şey, oyunun yürüyen hikayesini renklendirmek için özel olarak hazırlanıp kurgulanmaktaymış...günlük yaşamdan alınan karakterler, halk müziği ve dans içeren türde yer yer nükteli ve yer yer yergili şarkılar söylüyorlarmış.

  tabii ki konu 'ispanyol renkleri' olunca daha ilk girişte kalabalık bir dans kadrosunun rengarenk şemsiyelerle görsel bir show yapmaları ne hoş oldu:

  ''dantel ve ipekten
  bir şemsiyenin gölgesinde
  çok alçak bir sesle
  aşk şarkı söylüyor''

  ''bir şemsiyenin gölgesinde
  şiirler fısıldamak
  ne güzeldir''

  ''şans kaprislidir!
  ancak
  umudun aydınlattığı
  kişinin etrafında döner''

  ayrıca elhamra'nın don giovanni sırasındaki boğucu ve havasız atmosferinin izole edilerek nefes alınabilir bir hale getirilmiş olması (bkz: #86174052), ışık ve kostümlerdeki canlılık, sopranoların bülbül yumurtası içmişçesine pürüzsüzce şakımaları, tenor ve baritonların keza üstün performansları; pas de deux yapan çiftin zarafeti -mor ispanyol kıyafetli balerine hayran kaldım-, baletlerin sırım gibi görünümleri ama balerinlerin görece daha vasat görünümde oluşları, finalde dostluk şarkısı söylenirken barkovizyona yansıtılan ağır çekim beyaz güvercinlerin uçuşundaki hipnotik etki ve türk ispanyol bayraklarının yan yana getirilmesi hoş bir jest olarak dikkat(imi) çeken unsurlardandı.

  not: yalnızca üst yazıda bariz imla hataları var, bilmem bir sonraki gecede düzeltilir mi?
  've aşk ölümlümüdür?' yerine ' ve aşk ölümlü müdür?' yazılması lazım. ya da ' ispanyadan, ispanyada...' değil, ' ispanya'dan, ispanya'da..' olması gerektiği gibi. profesyonel bir gösterimde nazar boncuğu deyip geçilmemesi gereken durumlar.
2 entry daha