şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • bunun sırrını size açıklıyorum, hazırlanın.

  pizza dükkanı sahibiydim geçmişte ve ortaklık nedeniyle bıraktım. piyasayı bilirim bu nedenle size bunun nedenini söyleyeceğim.

  kısaca söylemek gerekirse pizzanın pahalı olmasının nedeni patronların kan emici pislik olmalarıdır. bir orta boy pizzanın total maliyeti 6 tlyi geçmiyor ama 20-30 tl arasında satılıyor. istediğin kadar kira, işçilik bedeli koy birim olarak 6 ile 20 eşdeğer fiyatlar değildir. toplum algısında bir ürün pahalı diye akılda kalmışsa maliyeti düşse bile patronlar tarafından pahalı tutulmaya devam eder. işte pizza gibi ürünlerde yaşanan şey tam anlamıyla bu. gıda sektöründe kar oranı en yüksek ürünler arasında ilk 3 içindedir.

  kimse gelip burada işçilik, kira filan demesin cünkü hepsi yalan dolan. en kötü, bakın en kötü pizza dükkanı 10 bin tlden asağı kar bırakmıyor. 30-40 bin tl ortalama net karı var bir işletmenin. orta boy pizzanın hamur maliyeti 40 kurusu gecmez. asıl gıda maliyetini peynir ve et ürünleri kapsıyor ki etler zaten kagıt gibi ince. asıl gıda maliyetini peynir oluşturuyor ki büyük işletmeler toptan aldıkları için ciddi indirimle alıyorlar. özellikle yan ürün dedikleri kola, patates, tatlı vb ürünler inanılmaz kar marjı ile satılıyor.

  bu tür ürünleri tüketirken ağır kazıklandığınızı aklınızdan cıkarmayın.

  not: benim sahibi oldugum işletme küçük oldugu halde, indirimli ürünler alamadıgım halde piyasanın cok altında satıyordum.
89 entry daha

hesabın var mı? giriş yap