şükela:  tümü | bugün
55 entry daha
 • ulan bu ne bilimsizliktir arkadaş yahu. orada yapılan olay suni döllenmedir, suni döllenme olmazsa çoğu inek veya damızlık boğa kalça kırığı gibi sorunlardan dolayı sakat kalmaktadır.

  bu gerizekalılar sanıyor ki, bir kaç manyak sabah kalkıp "bugün ahıra gideyim de ineklere kolumu sokayım" diyor.

  ha daha bilimsel olmak gerekirse, mikrotransformayon adında bir tabir vardır. gozlenebilen evrim diyebiliriz buna. mesela insanların boylarının giderek uzaması gibi. ineklerde de bu sürekli kilo alma olarak gözlemlenmektedir. özellikle arka kısımda olan ağırlık birikmesi, boğa penetrasyon icin üste çıktığında ineklerin o ağırlığa dayanamaması ve bel, bacak gibi kırıklığa sebep olması ile sonuclanır. aynı şey boğalarda penetrasyon sonrası ön ayakların yere hızlıca vurması ile ayak kırığı ile de sonuçlanır.

  buzağı yavrulama (veya kızgınlık siz ne derseniz artık) dönemine geldiğinde eğer ekstra yağlanma olursa (bakın her inekte olmaz, sadece bazılarında) suni döllenme yapılır. bu hareket ineğin ve boğanın hayatını kurtarır. tekli iskelet yapisina sahip olan ineklerde bel kırılması direkt olarak ölüme sebebiyet verir.

  kaldı ki hiç bir ineğin sütü son damlasına kadar alınamaz, böyle bir şeyin mumkunatı yoktur. inekler, insanlar gibi non-scheduled lactating denilen yani sadece çocuk emzirileceği zaman süt yapmaz. evet kadınların da gögüslerinde her zaman süt vardır ama bu sadece çocuk emzirelecegi zaman ortaya çıkar. yani annenin psikolojik olarak emzirmeye hazır olması lazımdır. ineklerde bu iş böyle değildir. ineklerde süt direk olarak memeye iner. meme bir depo görevi görür. buzağı emmezse bile o süt orada kalır. hatta katılaşma denilen bir inek hastalığı vardır. emilmeyen süt katilaşarak meme ucunda mantar veya meme içinde kist gibi hastalıklara yol açar. yani ineği sağmak iyi bir şeydir. zaten belli bir süt verimi altında olan ineklere de kimse ellemez. eğer youtube da bakarsanız çok yaygınlaşan sağım makineleri ineklerin her turlu meme sağlığı kontrolünü de otomatik olarak yapar. bir sorum varsa küpe numarası ile eslestirip veterinere gönderir.

  bilip bilmeden duyar kasmayın.
  insanların ilk hayvanıdır inek. ayrıca insan olmasa çoktan nesli tükenecek bir hayvandı. aptal aptal konuşmayı bırakın o yüzden.
220 entry daha

hesabın var mı? giriş yap