şükela:  tümü | bugün
166 entry daha
 • örnek tarot okuması:
  danışan uzun mesafeli ve çetrefilli bir ilişki yaşamaktadır. bu ilişki bir açmaza girmiştir ve danışan bu açmazı çözmek için ne yapması gerektiğini, hatta bir şey yapıp yapmaması gerektiğini bile bilmemektedir. konuşmamız neticesinde, herhangi bir büyük etki vuku bulmaması halinde hali hazırdaki durumun nelere gebe olabileceğine dair bir tarot okuması yapılmasına karar verdik.

  açılımın ilk safhasında yalnızca 3 adet kart kullanıldı. bu kartlar sırasıyla şu anki durumun sebeplerini, danışanın şu anki durumunu ve durum bu şekilde sürdüğü halde nispeten yakın gelecekte nelerin olabileceğini göstermesi amaçlandı. daha sonra bu açılım başka kartların da desteği ile geliştirildi, ancak bu kısım danışanın kimliği hakkında ipucu verebileceği için örnek okumada yer almayacak. yalnız açılan ilk üç karta bakacağız.

  açılan kartlar ters kupaların kralı, imparatoriçe ve ölüm olarak geldi. iki majör arkana kartının birden hem anlık durumu hem de geleceği domine etmesi zaten kendi başına çok büyük bir işaret. bu kartlar her ne gelirse gelseydi yine de genel yorum “geçmişi boşver, şu ana ve gelecekteki yansımalarına odaklan” olacaktı. açılan majör arkana kartlarının imparatoriçe ve ölüm olması ise başlı başına şaka gibi. şimdiye kadar yorumladığım en net tarot açılımlarından biri oldu.

  ters kupaların kralı
  bu kart, tarotta nadiren karşılaşılan bir şekilde hem danışanı, hem de sorun yaşadığı diğer kişiyi aynı anda ancak farklı anlamlarla temsil ediyor. diğer kartları okurken bu nüans daha fazla gün ışığına çıkacak. danışana yaptığım yorum yaklaşık aşağıdaki gibiydi:

  ters kupa kralı, dikkatini en içteki hislerine odakladığını gösterir. bilinçaltında saklı duyguları ve bu duyguların seni nasıl etkilediğini keşfediyorsun. bu çalışmayla, duygusal sağlığın üzerinde daha güçlü bir kontrol hissi kazanmayı umuyorsun, böylece duyguların seni hayalindeki olması gereken hayatı yaşamaktan uzaklaştırmayacak.
  bu kart, negatif duygusal çalkantılara daha yatkın olabileceğini gösteriyor. karamsar, depresif, endişeli ve öngörülemez hissedebilirsin. ayrıca kendine karşı şefkatli olmalısın. yanlış giden küçük şeyler sebebiyle kendi kendini yiyorsun.

  ters kupa kralı duygularını bastırdığını ve dış dünyadan çekildiğini de gösteriyor, çünkü duygularınla yüzleşmek durumunda neler olabileceğinden korkuyorsun. duyguların içinde şişiyor ve baskı çok fazla olursa duygusal bir patlama riskiyle karşı karşıyasın.

  bu kartın üçüncü ve bu açılımda belki de en önemli anlamı ise, duygusal manipülasyon yoluyla başkalarını cezalandırma yeteneğine sahip birisinin bu duruma etki ediyor olması. duygusal şantaj uygulayabileceği yol bulmak ve kişisel gündemini senin üzerinde zorlamak konularında oldukça yetenekli. kendin hakkında kararsız hissetmene sebep oluyor, sanki sorun o değilmiş gibi. bu sadece senin içindeki duygusal dengesizliğe yol açmak haricinde bir faydası yok.

  imparatoriçe
  imparatoriçe bolluğu gösterir. hayatın zevkleri ve lüksleri ile çevrili ve rahat bir yaşam tarzı yaşamak için gereken her şeye sahipsin. hayalini kurduğun her şeyin meyve vermeye başladığı bir büyüme dönemindesin. kendine zaman ve mekanın farklı bir zihin çerçevesine girmesine, kalbine ve bilincine nüfuz etmesine izin veriyorsun. bunu yaptığında, daha yüksek bilinç düzlemlerine ulaşıyorsun. imparatoriçe aynı zamanda mecazi bir “doğuşu” simgeliyor. yaratıcı fikirlerini besleyerek ve büyümelerini destekleyerek hayata geçireceksin. merhamet ve sevgi ile hareket ederek bu tasarımların ve tezahürlerinin sizden akmasına izin vereceksin.

  şu detay önemli ki, imparatoriçe aynı zamanda yeni bir dünyaya açılmak anlamına da gelir. ancak önceki kart, danışanın sorunu ve kişilik özelliklerine bakıldığında, bu yeni dünyanın aslında danışanın zihni ve duyguları içerisinde olduğunu yorumluyorum. dışarı doğru değil, içeri doğru büyüyen bir dünya bu. danışanın kendi deyimi ile “emotional corruption”’ı engellemek için şimdilik iyi ve sağlıklı bir strateji olarak duruyor. danışanın hissettiği bu duygusal bozunumun kaynağını ise zaten bir önceki kartın üçüncü anlamında belirledik.

  ölüm
  ölüm kartı, yaşamının büyük bir aşamasının sona ermesini veya eskinin artık sana hizmet etmediğini, çok daha değerli ve önemli bir şey olasılığının ortaya çıktığını sembolize eder. bir kapıyı açmak için diğerini kapatacaksın. geçmişi arkana koyman, yeni fırsatları ve olasılıkları benimsemeye hazır olman gerekiyor. geçmişi bırakmak zor olabilir, ancak yakın zamanda bunun önemini ve dönüşüm vaadini göreceksin. bu duruma direnirsen, hem duygusal hem de fiziksel olarak acı yaşayabilirsin, ancak yeni bir olasılığı hayalinde görselleştirirsen, daha yapıcı kalıpların ortaya çıkmasına izin verirsin.

  kendini dönüştürmen ve eskiden kurtulman gerekecek. her türlü değişiklik, yaşamındaki olumlu, temizleyici, dönüşümsel bir güç olarak kabul edilmeli. sınırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması, kapıyı daha geniş ve daha tatmin edici bir yaşam deneyimine açabilir.
  ölüm, daha derin bir anlam ve önem taşıyan daha dolgun, daha doyurucu bir yaşamın yolunu açmak için yaşamındaki sağlıksız bağlardan vazgeçmek için öğrenmen gereken bir işareti gösteriyor. bu hiç kolay olmayacak. gayet zor, çetrefilli hatta acı verici olacak. ancak yolu tek başına kat etmiyorsun. aynı kartın üzerindeki çizimde gösterildiği gibi, ölümü selamlayan ve ona yol gösteren en az bir destekçin olacak.

  bu aşamadan sonra açılan üç kartın yorumlarının detaylandırılmasına geçildi ancak yukarıda bahsettiğim sebepler yüzünden okumanın bu kısmını yayınlamayacağım.

  edit: imlâ
71 entry daha