şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • ünlü kişilere, büyük savaşlara değil de sıradan insanların sıradan hayatlarına odaklanan tarih anlayışının türkiye'de, türkçe'de en önemli temsilcilerinden biri bu kitap. tam bir sefer bitirildikten sonra ara ara rastgele bir sayfası açılıp kısa süre takılacak bir eser.

  yine de bana yanlış gelen, herhalde editoryal - yayıncıyla ilgili sebeplerden olan birkaç küçük detay oldu, onları buraya yazmak istedim ki belki ben yanlışımdır da biri beni düzeltir ve doğrusunu öğrenirim bu vesileyle yoksa da bunlar bir sonraki basımda düzeltilir:

  türkiye iş bankası kültür yayınları 2011 basımında sayfa 53:

  "... roma imparatorları ve üst düzey görevlileri görev sürelerini uzatmak için takvimle o kadar oynadılar ki, iö 153 yılında roma senatosu takvimi yeniden düzenlemek zorunda kaldı..."

  cumhuriyet roması'nda 509'dan 27'ye kadar bir yıl süreyle ülkeyi yönetecek ikişer konsil seçimleri yapıldı ve bu konsillerin bazıları gerçekten de görev sürelerini uzatmak için takvimle oynadılar ama ilk roma imparatoru augustus ancak 27'de imparatorluğunu ilan etti. onun öncesinde cumhuriyete öldürücü darbeyi vuran julius caesar 40lı yıllarda bunu yapıyor. yani iö 153'teki düzenlemeye "üst düzey görevliler yüzünden" demek doğruyken, "imparatorlar" yüzünden demek anakronizm.

  sayfa 102:

  "... erasmus 1558'de parmakları elbiseye silmeyi ayıplamakta, bu iş için masa örtüsü ya da peçete kullanıldığını söylemektedir..."

  erasmus 1466 - 1536 yılları arasında yaşamıştır.

  sayfa 188:

  "... 1596'da kraliçe elizabeth'in torunu sir john harrington saraya olduça gelişmiş bir klozet yaptırdı..."

  john harrington kısmı ilginç ve doğru da bakire kraliçenin, hatta bakireliğinden dolayı, soyundan kimse olmadığı için ölümünden sonra tudor sülalesi bitip de tahta stuart sülalesi geçen elizabeth'in "torunu" herhalde bir yanlış yazım.

  sayfa 215:

  "... traianus döneminde (98-117) bizans'a girmiş..."

  "bizans" yani asıl olarak doğu roma, tabii en erken 200 yıl sonrasının siyasi yapısı. trajan zamanında girilen ülke roma.
3 entry daha