şükela:  tümü | bugün
167 entry daha
 • örnek okuma:
  danışan ilişkisinde uzun süreli bir ayrılık yaşamaktadır. bu ayrılık sürecinin nasıl sonuçlanabileceğini, nasıl adımlar atılması gerektiğini sorgulamaktadır.

  beş kartlık bir açılış yaptım. danışanın ilişki konusundaki duygu ve düşüncelerini zaten bildiğim için bu konuda ayrıca kartlar açmak ihtiyacını hissetmedim, zaten bildiği şeyleri tekrar söylemek olacaktı. partnerin ilişkiye bakışını ve ilişkinin genel durumuna bakmaya çalıştım.

  kupa prensi
  bu kart, partnerin danışan hakkındaki düşüncelerini özetliyor. danışanın kendi kendine yarattığı hayal dünyasında yaşadığını sanıyor. bu dünyada sadece danışana yer olduğunu düşünüyor. kendisi de buna göre davrandığı için arkadaşlarıyla iletişiminde sorunlar var. bu sorunlar sadece ona göre sorun ve bu durum tamamen aslında kendini ilişkiden uzaklaştırmak için bulduğu bir bahane. insanlarla çok kolay arkadaşlık kuran bir kişilik izlenimi yaratıyor bende. bunu bir yetenek olarak görüyor. gerçek yaşamdan uzaklaşma isteğinin yeteneklerini köreltebileceğini düşünüyor.

  asa onlusu
  bu kart, partnerin ilişkinin duygusal boyutuna bakışını belirtiyor. kendisi dışında gelişen olaylara müdahale etmekten vazgeçmediği için kendi kendini yıpratıyor. gereksiz yere aldığı sorumlulukların altında ezildiğini düşünüyor. aldığı sorumlulukları yerine getirebilir, başarılı olabilir ama emeğinin karşılığını alamayacağını düşünüyor.

  kılıç dörtlüsü
  bu kart, partnerin genel düşüncelerini gösteriyor. biraz dinlenmeye ihtiyacı var. kendini sıkıntılı ve depresif hissediyor. fakat bu geçici bir durum. bu süre içinde düşünüp doğru kararlar alarak sıkıntılarından kurtulabilir. ancak bu “kurtuluş” danışana pek yaramayabilir. çünkü kılıç dörtlüsü kartı, ölüm kartı ile yakın ilişkilidir ve tamamen yepyeni bir duruma gelmeyi sembolize eder. burada akla hemen başka birini getirmeye gerek yok; bunu ima eden hiçbir işaret yok. ancak, şu an bulunduğu durumdan bambaşka bir duruma geçmek için enerji topluyor, burası kesin.

  tılsım şövalyesi
  bu kart, ilişkinin genel durumunu belirtiyor. iki taraf da durumdan memnun değil. tüm olanları değiştirmek istiyorlar. bir süre sabırlı olunması gerekiyor. yapmak istenilen değişiklik için doğru zamanda değiller. artık olanları bırakıp, olacaklara bakmalı ve ona göre stratejiler geliştirmeliler.

  kılıç dörtlüsü ile birlikte bu karta baktığımda, doğru zamanda olmamayı, partnerin “dinlenme” evresi olarak görüyorum. bu sebeple danışan, yapılacak değişikliklerde edilgen bir durumda kalabilir. partnerin davranışları bu değişimi tetikleyecek.

  şeytan, ters
  bu kart, ilişki durumunun devamı halinde neler olabileceğini gösteriyor. bu aslında iyi bir açılım. şeytan tersi düzü her şeyiyle cinsel arzu belirtir zaten. burada danışan açından ilişkinin geleceğine baktığımız için bu kişiye cinsel arzu beslediği ve beslemeye devam edeceği belli oluyor. zaten böyle bir çekim olmasa bu kadar zaman zaten sürdürülmezdi ilişki. açılıştaortaya çıkan tek majör arkana kartı olduğu için tüm tarot açılışını ters şeytan domine ediyor ve belli ki asıl üzerinde durulması gereken nokta bu. şeytan kartının yüzeysel anlamını bir kenara bırakalım şimdilik.

  şeytanın ters gelmesinin esas anlamı, bizim için kötü ve zararlı olan şeylerin nihayet farkına vardığımız bir anı göstermesidir. bizi karanlığa sürükleyen şeylerin farkına varmayı müjdeler. bu kart belirdikten sonra yapılması gereken tek şey bu karanlıktan çıkış için ilk adımın atılmasıdır. faydasız olan şeyleri geride bırakmak, bağımlılıktan kurtulmak, içinde bulunulan karanlıktan çıkmak anlamlarına gelir. şeytanın boynuzları gibi iki duruma işaret eder: ya ilişkideki sorunlar çözülecek veya öyle bir ayrılma olacak ki her iki taraf da ilişki içinde olduğundan çok daha iyi bir durumda kendini görecek. önceki kartları da göz önünde bulundurarak, ben bunu ancak sağlıklı ve faydalı bir ayrılık olarak yorumlayabiliyorum.

  tabii, tarotun şöyle bir özelliği vardır, yalnızca müdahale edilmediği durumdaki geleceği gösterir. tarotun gelecek yorumu değiştirilebilir. kaderci değildir tarot.
70 entry daha