şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • sebze de katliamdır.

  tarımsal ilaçlar, katledilen ormanlar, zehirlenen hayvanlar, sömürülen çiftlik hayvanları.

  edit 2: veganlık bağnaz bir kökten dincilik (herhangi bir din) gibi bir şey. tek doğru yol, tek haklı savunuş veganlarındır, geriye kalanlar cehennemlik. son olarak ben et cinayet değildir demiyorum. et cinayet, sebze de vahşettir diyorum.

  edit: kendi bunalımını bütün insanlara yaymaya çalışan baaaağzı yazarlar özelden hakaret yağdırmaktadır. bunun önü kesilmeyecek elbette ama aralarından birilerine verdiğim cevabı buraya yazıyorum.

  aklı başında kimse canlılara zarar vermemeli vermek istememeli. karşı bir fikir beyan ettim diye evde kedi boğazlamıyorum, zevk için hayvan öldürmüyorum.

  --- spoiler ---

  yuh diyorum başka bir şey demiyorum, diyemiyorum. aile terbiyesi nedir habersizsin, free speech nedir habersizsin, ülkede kalan son özgürlüğü de sen bitirdin şuan.

  senin aksine ben senin de fikrini beyan etmenin savunucusuyum. fikrini söyle rahat rahat söyle.

  et yemediğin için hiç bir canlıyı, hadi hayvanlarla sınırlayalım, hiç bir hayvana zarar vermediğini mi düşünüyorsun.
  kullandığın telefonun pili afrikada çocuklar tarafından madenlerde çıkarılıyor.
  kullandığın herhangi bir cihazın içerisinde yer alan anakartlar çinde çocuk işçiler tarafından takılıyor.
  giydiğin made in uzak doğu yazan bütün kıyafetler çocuklar tarafından toksit maddelere karşı hiç bir önlem almadan üretiliyor.

  bu saydıklarımın atıkları pandaların, kaplanların, asya fillerinin, çöl kedilerinin, afrika antiloplarının ve daha bir çok canlının evini yuvasını yakıp yıkıyor.

  bu ürünleri buraya gemiler ile getiriyorlar ve bu gemiler fosil atıklar ile çalışıyor. havayı kirletiyor, gemi atıkları okyanusları kirletiyor, gemiler ömrünü tamamlayınca mersin limanında batırılıyor.

  peki kullandığın karton bardaklar, plastikler, poşetler bil bakalım ne oluyor?

  tarım ilaçlarının üreten insana, üretildiği çevreye ve o çevrede yaşayan canlıları zehirlediğini biliyor musun yada umursuyor musun?

  nutella vb şeylerde kullanılan palm yağının üretimi için insana en yakın sayılan orangutanların evi olan ormanların yakıldığını biliyor yada umursuyor musun?

  sen denize gireceksin, rakı balık yapacaksın diye yumurta bırakamayan kaplumbağaları sallıyor musun?

  bu listeyi böyle uzatır giderim.
  --- spoiler ---
79 entry daha