şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
  • bugünkü fp2 sonuçlarına bakınca mercedes'in aslında tüm sezon öncesi antrenmanları boyunca sandbagging takıldığı anlaşılıyor. fp1'de ferrari, red bull ve mercedes aynı 0.2 saniyelik zaman dilimi içerisindeyken, fp2'de mercedes'ler rakiplerine 1 saniye fark attı. böylece sezon öncesinden daha önde belli olduğu anlaşılan mercedes'lerin, sırf heyecanı düşürmemek ve f1 tv satışlarını baltalamamak adına yayıla yayıla turlar attığını anlamış oluyoruz. bu nasıl bir dominasyondur böyle ki 2014-2015-2016-2017-2018 boyunca aralıksız devam etmiş ve belli ki bu sene de devam edecek. ferrari'nin peşpeşe şampiyon olduğu 2000-2004 yıllarında her yıl çekişmeli geçiyor ama ferrari şampiyon oluyordu. mercedes ise inanılmaz bir üstünlük sağlamış durumda. her iki aracı da yakaladığını bırakmıyor. öte yandan bir edit girerek mercedes'in bu araca ulaşmak için 2010-2013 yıllarında harcadığı neredeyse milyar euro'yu (turbo motora geçiş için önden çalışmaya başlaması) unutmamak lazım. zamanında yaptıkları yatırımın kaymağını yiyorlar.

    bu arada beni en çok üzen de williams f1 team oldu. 2014'te pol pozisyonu kazandılar, 2017'de neredeyse yarış kazanacaklardı. bugün liderin 5 saniye, en yakın rakiplerinin ise 2-3 saniye arkasında tur atıyorlar. bu seneyi tamamlamadan muhtemelen çekilirler. nereden nereye. eski şampiyonlardan bir diğer olan mclaren da dökülmeye devam ediyor. williams kadar değil ama yine de çok kötü durumdalar.

    günün güzelliği ise yaşlı kurt kimi raikkönen, her iki antrenmanı da 6. sırada tamamladı. ilk antrenmanda üç büyüklerden red-bull gasly'i, ikinci antrenmanda ise ferrari leclerc'i geride bıraktı. ikinci antrenmanda, altındaki sauber ile (yeni adıyla alfa romeo), ferrari'li vettel'in yalnızca 0.1 saniye gerisindeydi. geçen sene ferrari'nin vettel odaklı stratejisi, bu adamın üstünde olsaydı belki de şampiyonluk gelecekti. kendisini ne renault ne de haas geçebildi. adamın altındaki arabanın ne durumda olduğunun anlaşılması adına takım arkadaşının giovinazzi'nin ne yaptığını da söyleyelim: 20 araç içinde 15'inci olabildi. williams'ları saymazsak sadece 3 araçtan daha iyi bir süre yapabildi.
213 entry daha