şükela:  tümü | bugün
 • microsoft türkiye distribütör satış şefi koray yüksel, firmanın satışa sunduğu ürünlerde çok net standartlarının olduğunu belirtti; microsoft’un lisanslama usulleri dışında herhangi bir yöntemin geçerli olmadığını açıkladı. internette son derece ucuza satın alınan microsoft ürün anahtarları da geçerli olmayan yöntemlere dahil.

  microsoft, kendi dışında ürün anahtarı dağıtımı gerçekleştiren satıcılarla zaten uzun bir süredir mücadele veriyor. firma, bu yollarla edinilen ürün anahtarlarını tespit ettiğinde, her birini geçersiz kılıyor. yani eğer microsoft dışından ürün anahtarı satın alır ve herhangi bir microsoft ürününü etkinleştirirseniz, paranız anında çöpe gidebilir.

  yüksel, microsoft müşterilerinin mağdur olmamaları adına, bu ürün anahtarlarını satın almamaları gerektiğini söylüyor. firmanın söz konusu anahtarları tespit etme süresi değişkenlik gösteriyor.

  yetkililer, resmi yollar dışında edinilen ürün anahtarlarının iptali durumunda microsoft’un muhatap olmadığını söylüyorlar. zira bu ürün anahtarları, tıpkı şüphe uyandıran fiyatları ve gayriresmi e-posta adreslerinden iletilmeleri kadar yasadışı yollarla ele geçiriliyorlar.

  satın aldığınız ürün anahtarı, size microsoft dışında bir e-postadan ya da whatsapp üzerinden geliyorsa tehlike altındasınız. zira firma, ürün anahtarını resmi bir satıcıdan alsanız bile kodun kendisi microsoft tarafından gönderiliyor. bunun dışındaki tüm kaynaklardan gelen ürün anahtarları yasa dışı nitelik taşıyorlar.

  gayriresmi satıcılar bu ürün anahtarlarına nasıl ulaşıyorlar?

  windows 10, milyonlarca müşterinin cihazlarında kullanılmak üzere üretilen global bir ürün. bu da çok sayıda ürün anahtarı oluşturulma ihtiyacını ortaya çıkartıyor. microsoft, ürünlerinin lisanslama usullerini test etmek amacıyla test anahtarları oluşturuluyor. ayrıca firmanınsatışa hazır olan resmi ürün anahtarları da ofislerinde korunuyor.

  koray yüksel, yasa dışı ürün anahtarlarının uzak doğu’daki üretim fabrikalarından sızdırıldığını ya da korsanlar tarafından klonlandığını söylüyor. bu yöntemlerle ulaştırılan ürün anahtarlarının her biri, microsoft’un lisanslama usullerine aykırılık içeriyor.

  kaynak
36 entry daha