şükela:  tümü | bugün
68 entry daha
 • sana asrın lideri önce sultanahmet'i doldurun, ondan sonra konuşun diye yıllar öncesinden cevap vermiş. sen kim oluyorsun ki gereklilik mereklilik diye ileri geri konuşuyorsun?

  girini sil, bir müddet buralara uğrama.

  (bkz: önce sultanahmet'i doldurun)

  ekleme: bu da asırların liderinden, gazi'den gelsin;

  arkadaşlar, biz büyük hayaller peşinde koşan, yapamayacağımız şeyleri yapar gibi görünen sahtekâr insanlardan değiliz. büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, garazını, kinini bu ülkenin ve bu milletin üzerine çektik. biz panislamizm yapmadık. belki, “yapıyoruz, yapacağız” dedik. düşmanlar da “yaptırmamak için bir an önce öldürelim” dediler. panturanizm yapmadık, “yaparız, yapıyoruz” dedik, yapacağız dedik ve yine “öldürelim” dediler. bütün dava bundan ibarettir. bütün dünyaya korku ve telaş veren kavram bundan ibarettir. biz böyle yapmadığımız ve yapamadığımız kavramlar üzerinde koşarak düşmanlarımızın sayısını ve üzerimize olan baskılarını arttırmaktansa doğal sınıra, meşru sınıra dönelim. haddimizi bilelim. dolayısıyla arkadaşlar, biz yaşamak ve bağımsız olmak isteyen bir milletiz ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı harcarız.

  ancak yukarda söylediklerim, türk milletinin, soydaşlarına kayıtsız kalacağı anlamına gelmez. biliyoruz ki, siyasal varlığımızın dışında, başka ellerde başka siyasi topluluklarla kader ortaklığı yapmış, bizimle dil, ırk, köken birliğine sahip ve hatta tarih yakınlığı, ahlak yakınlığı görülen türk toplulukları vardır. tarihin bin bir olayının sonucu olan bu durum, türk milleti için acı bir hatıradır. fakat türk milletinin tarih ve bilim bakımından oluşumundaki soyluluğu, dayanışmayı asla bozamaz, engelleyemez. türk milleti kurtuluş savaşı’ndan beri, hatta bu savaşa atılırken bile, boyunduruk altındaki milletlerin özgürlük ve bağımsızlık davalarıyla ilgilenmeyi, o davalara yardımcı olmayı benimsemiş bir millettir. böyle olunca, kendi soydaşlarının özgürlük ve bağımsızlıklarına kayıtsız kalması düşünülebilir mi, elbette düşünülemez.
133 entry daha