şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • bm'nin tanımı ile mülteci, "ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi"dir.

  dini bayramlari, dugunleri ve baska gerekceleriyle ulkelerine geri donen, ama sonra da tekrar turkiye'ye gelen kisiler multeci degildir.

  geri donus 1
  geri donus 2

  bu kisilerin turkiye'de sadece ulkenin kaynaklarini (bizim vergilerimizi) yiyerek beslenmesi hic mantikli degil. bm, nato, ab, sangay 5'lisi, afrika birligi, artik kim olursa bu 'multecilerin' bakimini ustlenecek mi ya da ustleniyor mu? hayir!

  bir siyasi parti adayinin secim vaadidir. irkci ya da mide bulandirici bir tarafi da yoktur.

  gelen mesajlar uzerine edit: turkiye'deki suriyeliler 'multeci' statusunde bile degilmis.
  "1951 cenevre konvansiyonu haricinde, 2013 yılında türkiye iltica hukukuna ilişkin en önemli yasal düzenleme olan 6458 sayılı “yabancılar ve uluslararası koruma kanunu” kabul edildi. bu kanunla “geçici koruma” adı altında farklı bir hukuki statü oluşturuldu" diyor bilenler.
  kaynak

  tabi bu bilgi ne isimize yarayacak ben de bilmiyorum. (edit: ogrendim)

  edit: turkiye 1951 cenevre konvansiyonu olarak da bilinen “mültecilerin hukuki durumuna ilişkin sözleşme”yi 3 kisitlama ile imzalamistir. bu kisitlamalara ilave olarak bakanlar kurulu tarafından 2014 yılında geçici koruma yönetmeliğiyle de "avrupa dışından gelen bireysel iltica başvuruları için de üçüncü bir ülkeye yerleştirilinceye kadar türkiye’de kabul edilecek olan şartlı mültecilik statüsü getirildi." maddesiyle de isteklerini lehine cevirebilmistir.

  bununla turkiye'nin kazanimi suriyelileri multeci olarak degil de sartli multeci ya da gecici koruma statusunde bulundurmasi.
  peki bu ne ise yariyor? bu hakla turkiye istedigi zaman suriyeli ya da diger ulke vatandaslarini ulkelerine gonderebilir. (cenevre konvansiyonuna gore multecileri kafamiza gore ulkelerine gonderemiyormusuz)
  peki ne zaman? bu sorunun cevabi sanirim biraz zor bulunur.
323 entry daha