şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • data seçerken örnekleminizin popülasyonunuzu temsil edip etmediğine bakmanız gerekir.

  burada sonuçlar "cinsiyet eşitliği arttıkça kadınlar stem'i seçmemektedir, kendi bireysel üstün oldukları alanlara(reading) yönelmeyi tercih etmektedirler" diye ortaya konuyor.

  popülasyon: tüm dünya
  örneklem: pisa testi uygulananlar

  peki biz bu pisa testini alan ülkelerin dünyayı temsil edip etmediğine nasıl emin oluyoruz? yani örneklem seçim şeklinizin popülasyonunuzu temsil edip etmediğine ilişkin bir argüman ortaya koymanız gerekir.

  örneğin benim elimde sadece marmara-ege-akdeniz üzerinde yürütülen çalışmaların sonucu var diye tüm türkiye için açıklama yapamam. sadece 3 bölge için açıklama yapabilirim. çünkü işler diğer bölgeleri katınca değişecektir.

  üstelik örneklem gönüllülük üzerine kurulu ise daha sıkıntılı, örneğin seçmenin hangi partiye oy vereceği soruluyor, cevap vermeyenlerin bir bias yani sapma yaratmayacağından emin olmanız gerekir. zira büyük ihtimalle cevap vermeyenler akpli olmadığı için cevap vermiyordur. örnekleme dahil olmayak istemeyenlerin sapma yaratıp yaratmayacağına ilişkin bir değerlendirme de yapılmamış.

  burada hem cinsiyet eşitliğinde yüksek sıralarda yer alan hem de kadınların stem programlarına katılımının yüksek olduğu ülkeler yok. dolayısıyla cinsiyetler için böyle böyledir diye bir sonuç ortaya konamaz. 67 ülkenin cinsiyetleri için böyledir denir

  ki o da denemez. çünkü makalenin cinsiyet eşitliği arttıkça kadınların görece üstün oldukları alanlara yöneldiğine ilişkin bir iddiası var. o da reading. ayrı bir bölüm ekleyip yine bu 67 ülkede cinsiyet eşitliği arttıkça kadınların science ve matematikle ilişkilendirilmeyen alanlara yönelip yönelmediğini ortaya koyması gerekirdi.
23 entry daha