şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • bence de makalede neyin tartışıldığını bilmek önemli.

  stem sonuçları-cinsiyet eşitsizliği.

  bulgular:

  tespit 1- stem sonuçları, cinsiyet eşitliği arttıkça azalmaktadır.

  sorun: adamın figure 3'te bir tarafa cinsiyet eşitliği, bir tarafa kadınların stem yüzdesini koyarak oluşturduğu aşağıya doğru inen mavi bir çizgi var, o çizgi regresyon çizgisi olup etrafındaki minik noktacıkların trendini ortaya koyar.

  hindistan ortalarda, eğer o trend çizgisinden altta ya da üstte ciddi sapma yaratırsa trend çizgisi noktacıkların dağılımını açıklayamıyor konumuna düşer, cinsiyet eşitliği ile stem ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki kurulamaz denir. ve hindistan'ın neden bir outlier olabileceği üzerinde yorum yapmak gerekir. ayrıca çok sayıda sscb stem etkisine sahip orta asya ülkeleri var, afrika ülkeleri var, güney amerika ülkeleri var, malezya, filipinler gibi ülkeler var. bunların da o tabloya konulması halinde o noktalar daha dağınık hale gelebilir.

  afrika ülkelerinin yüksek stem'e sahip olduğunu nereden biliyormuşuz, şöyle de ülkeler varmış, ben de sana hem cinsiyet eşitliğinde hem de stem oranında yüksek olan ülkeleri söylemişim. oturup da tek tek afrika ülkelerinin bak bu ülkenin de şöyle oranı var demem gereksiz zira bu bir loop'a girmemize yol açar, bunları da koysak sonuç değişir mi değişmez mi diye.

  bu nedenle data seçimi önemlidir, popülasyonunuzu neden temsil ettiğine dair sağlıklı bir argüman ortaya koyacaksınız. dünyayı temsil etmediğine dair bir neden yok değil var. işin içine dahil etmediği ülkelerdeki yüksek stem ve cinsiyet eşitliği oranı. cevap olarak, e ona karşıt dünyada şöyle örnekler de var koymadığı, bu diğerlerinin etkisini azaltabilir denilerek bilim olmaz.

  marmara-ege-akdeniz'i seçip türkiye'yi temsil etmediğine ilişkin hiç bir nedenimiz yok demeye benzer bu.

  tespit 2: cinsiyet eşitliği arttıkça kızların stem'e ilgisinin azalması, bireysel olarak üstün oldukları konuya yönelmeleri ile açıklanabilir yani reading'e yönelmeleri ile.

  sorun: cinsiyet eşitliği arttıkça kızların stem tanımına girmeyen matematik-fen bilgisi gerektiren alanlara değil de reading gerektiren alanlara yöneldiğine ilişkin bir çalışma ortaya konmuş mu? hayır. sadece "evet sağlık sektörü gibi alanlara da yönelmiş olabilirler, bu da kısmen açıklayabilir" diye neye dayanarak kısmen dediğini anlayamadığımız bir yorum.

  bakın kadınlar geleneksel kadın rolünü içgüdüsel taşıyor olabilir. bilim bir gün bunu ispatlayabilir. buradaki problem, bu nordik paradoksu ile cinsiyet eşitliği paradoksu denen apaçık yöntem ve varılan sonuç tutarsızlığı olan çalışmayı, cv'si gayet iyi bir profesörün kullanarak açıklamalar yapmasıdır. bunu bu adam görmüyor mu? bal gibi görüyor ama makaledeki eksiklikleri anlayabilecek olanlar bu alanda eğitim görmüş olan insanlar olduğu için, haberler aracılığıyla sanki hiç bir karşıt görüş yokmuş gibi yayılıyor. bu neden yapılıyor, bu önemli.

  daha fazla cevap yazmayacağım, çünkü üniversite 1. sınıf öğrencisi bile anlamıştır artık makaledeki eksiklikleri. yok afrika'da böyle ülkeler de var falan, laf kalabalığı geçiniz.
18 entry daha