şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
24650 entry daha
 • herkes napolyon'un en büyük yenilgisini waterloo savaşı olarak bilir. ancak 1807 yılında gerçekleşen olay bundan daha utanç verici idi. o sene, temmuz ayında rusya ile yapılan savaşı fransa kazanmış, napolyon'un istediği şartları sağlayan tiflis anlaşması imzalanmıştı. imparatorun keyfi yerine gelmişti.

  bunu kutlamak isteyen napolyon, yardımcısı alexandre berthier'i etkinliği düzenlemekten sorumlu tutmuştu. ancak bunun çok büyük bir hata olduğu anlaşılacaktı. berthier açık havada öğlen yemeği ve av partisi düzenlemeye karar vermişti. bunun için birçok üst düzey komutan da davet edilmişti. av için binlerce tavşan toplanmıştı. ancak bunlar yakalanmış yabani tavşanlar değil, satın alınmış evcil tavşanlardı. en önemlisi ise, av için bekletildikleri süre içinde acıkmışlardı.

  kafesler açılıp tavşanlar serbest bırakılınca herkes onların kaçacağını düşünmüştü. ancak tam aksi şekilde insanlara doğru koşmaya başladılar. özellikle bakıcı sanıp kendilerine yemek vereceğini düşündükleri, parlak elbiseler giymiş, imparator napolyon'a doğru...

  davetliler ilk başta durumu gülerek karşıladı. ancak daha sonra iş ciddiye binmiş tavşanlar napolyon'un etrafını sarmıştı. etrafındaki adamlar sopalarla tavşanları uzaklaştırmaya çalışşa da fayda etmedi. tavşanlar ceketinin içine kadar girmişti. napolyon son çare olarak koşarak arabasına doğru yöneldi. tavşanlar ise iki kanada bölünmüş takibe devam ediyordu. bazıları arabanın içine bile girmişti. saldırı araba hareket edene kadar devam etti. napolyon korkmuş, hırpalanmış bir şekilde en ağır yenilgilerinden birini almıştı.

  kaynak
  kaynak
9398 entry daha