şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • acil servise boğazım ağrıyor diye başvurmayanlarınız cevap yazsın.

  aynı üniversitenin genel dahiliye bölümünde her şeyi normal çıktığı halde kilo alışının nedeninin öküz gibi yemesi olduğuna pek inanamadığı için yeniden bu sefer yan dal bölümüne başvuran, üstüne ayakta dahi duramayan kanser hastasını kendisinin önüne aldım diye nasıl sırayı bozarım diye carcar bağırmayanlarınız cevap yazsın.

  güler yüz gösterip zor durumda olanlara yardım etmeye kalktığınızda, tamam bak sonuçların çıkmamış birazcık sonra gene gel hatırlat yardımcı olacağım dediğinizde "geldiğimde çıkmadıysa seni düverin!!!" demeyenleriniz, adamı iyilik yaptığına bin pişman etmeyenleriniz cevap yazsın.

  başasistanlık yaptığım sırada yatışa gelip, hocağğm bize asistanların bakmasını istemiyoruz hocalar gelmesi için kime para vermemiz lazım diye gelen, öyle bir sistem yok burda hoca ile asistanlar zaten birlikte bakar sizi zaten mutlaka hoca görür, yalnız yatışlar zaten ücretli dediğinizde benim param yok, ne parası ödeyecem size diye anında 180 derece dönmeyenleriniz cevap yazsın.

  acilden yatınca ücretsiz olduğunu öğrenip, sonra koşa koşa acile gidip ordan yatmaya çalışan, ortalığı ayağa kaldırmayanlarınız cevap yazsın.

  siz bunları yaptıkça daha çok canlar yanacak, ergen çocuklar gibi hiç bir sorumluluğu üzerinize almayıp sağlık sisteminin yapısını kötüye kullandıkça, olan hataları sadece doktorların kişiliğine bağladıkça daha çok canlar yanacak.

  doktorların eksiklerini, yanlışlarını, eğitimde bir kusurları varsa kusurlarını, ihmalleri varsa ihmallerini elbette konuşalım. varsa bir suç, cezasını bulsun tabi ki. ama hastanelerin ödenekleri, ekipman kalite ve bakımlarını, acil servise gereksiz başvuruları, yardımcı personel eksikliğini, doktor başına düşen hasta sayısını tartışmadan sadece doktorlar da dünyanın en pislik insan grubu argümanı üzerinden devam edilirse daha çok canlar yanacak.

  ben güler yüzlü bir insandım, hayatı ve insanları severdim, idealist ve çalışkandım... inanın hatırlayamıyorum o eski beni, ne oldu bana mezun olduktan sonraki 6 yıl içinde bilemiyorum... tek bildiğim insanların iyi niyetine inancımı kaybettim, ne zaman bir iyilik yapmaya kalksam gelip gözümü çıkaracağını biliyorum, artık zorunlu olduğum şeyleri tamamlamak dışında ek bir özveride bulunsam tedirgin oluyorum, gene başıma ne gelecek diye. bıktım artık cidden bıktım.

  biliyor musunuz doktorlar en fazla intihar oranına sahip meslek gruplarından biri. her 5 doktordan biri depresyon hastası ve 50 doktordan biri hayatında en az bir kez detaylı ciddi intihar planı yapmış. ve mesleki bilgileri nedeniyle intiharları ölümle sonuçlanıyor genelde. öyle 2 kapsül düttürük ilaç alıp, ayılıp bayılıp erkek arkadaş meletmece oynamıyorlar gecenin bir körü acil servislerde yani.

  ben varsa hatalarım yüzleşmeye hazırım, ama sizler hasta ve yakınları tarafı olarak hatalarınızla yüzleşmeye hazır mısınız? sağlık sistemini yönetenler işleyişteki aksaklıklarla yüzleşmeye hazırlar mı? yoksa tüm sorunlar tüm doktorların para göz, manyak, pislik, aşağılık megalomanlar olması nedeniyle mi? (!)
223 entry daha