şükela:  tümü | bugün
30 entry daha
 • kavram karmaşası...
  icra ettiği mesleğin gerekleri ile kişinin bünyesinde barındırdığı kişilik bozuklukları harmanlandiginda ortaya çıkan ego patlaması ile paralel kavram. bir doktorun, hakimin, pilotun... insanın yaşamsal bütünlüğüne etki eden her mesleğin uygulayicisinda bu tür narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler olabilir.
  popüler psikolojide "kişinin diğer insanlardan ayrıcalıklı, üstün özelliklere sahip olduğu ve bundan dolayı şişirilmiş duygulara sahip olması " şeklinde tanımlandığı için kolaylıkla narsizmle karıştırılan durumdur. kendisine üstünlük vehmeden bir doktorla kendisini tanrı, mehdi, seçilmiş kişi zanneden, halüsinasyonlar ve paranoyalardan muzdarip bir şizofrenin durumu hayli farklıdır.
  düşünen, sorgulayan ve üreten yaratıcı bir beynin varacağı karmaşık halet i ruhiye, zihnin gölge oyunudur. yoktan var eden bir yazarın içine düşeceği mistik hezeyandir. yarattığı karaktere cansuyu
  veren yazar, zamanla düştüğü girdabin cazibesi ile yaratan pozisyonuna kendini inandırmaya, o heyecana ortak olmaya başlar. azrail olur kimi zaman bir celladin yardımıyla, aşkı üfleyen bir melek bazen.
  yazar, tanrı' dır. yoktan var eden sıfatıyla.
  kompleks olduğunu itiraf edemeyecek bir narsist.
  oysa ne güzel özetler mevlana, altı kelimede...

  --- spoiler ---

  bilmek başka
  bulmak baska
  olmak başkadır...

  --- spoiler ---
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap