şükela:  tümü | bugün
124 entry daha
  • her ne kadar tek dinlediğim türkçe podcasti olmasına ve severek dinlememe rağmen önemli bir eleştiride bulunmak istiyorum. en son podcastlerinde apple spotify restleşmesine değindiler fakat hiçbiri konuya hakim değildi.

    konuya hakim olmak için tek yapmaları gereken spotify'in bu konuda kurduğu siteyi okumak ve oradaki videoyu izlemek ve apple'ın verdiği cevabı okumak iken toplam 20 dakikalarını alacak bu gayreti bile göstermemişler. hatta ben alanında en iyi türkçe podcast olduğu iddiasında olan ve muhtemelen de olan bir ekipten bu konuda detaylıca bir araştırma yapmasını da bekler, konu hakkında önemli yayın organlarında bulunan makaleleri de tarayıp yayına katılmalarını beklerdim. dinleyiciye saygı her şeyden önemli.

    apple spotify'dan yüzde 30 komisyon almıyor diyip yayın sırasında hızlıca göz gezdirip evet alıyormuş demeler, siri spotify'ı bloklamış gibi aslı olmayan iddialarda bulunmalar hiç yakışmadı. açıklamaları okusalar yayına hazırlıklı gelebilirlerdi. bunu ne yazık ki son zamanlarda sıkça görmeye başladım.

    yine sıklıkla karşılaştığım durumlardan birisi de büyük bir özgüvenle yanlış bilgiyi doğruymuş gibi söylemeleri. mesela zendesk'in isveçliler tarafından kuruldu gibi, doğrusu danimarkalılar iken. bu çok önemli bir hata değil fakat böyle ufak yanlışlar sıklıkla yapılınca yayından soğumaya başlıyorsunuz dinleyici olarak. podcastte çok eleştirilen durumlara kendilerinin düşmesi de ayrı bir ironi.

    hep eleştirdiğimiz insanımızın tembelliği yayına da sızmaya başlamış. ingilizce yayın yapan benzer poscastlardan feyz almalarını diliyorum. eleştirimin sert tonu konusunda aflarını diliyorum çünkü tek sevdiğim türkçe yayının bu duruma düşmesini kabullenmek istemiyorum. türkiye'nin podcastı da ancak bu kadar olur demek istemiyorum. fakat böyle devam ederse benim gibi dinleyicileri kaybedecekler.
21 entry daha