şükela:  tümü | bugün
84 entry daha
 • bernard marr adlı bir abi 2017 yılında forbes için kuantum bilgisayarların ne olduğunu ve ne yapabileceğini herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışmış. aşağıda bu makaleyi paylaşıyorum. yalnız ben yine pek bir şey anlamadım. :)

  kuantum bilgisayarı nedir? herkesin anlayabileceği en basit anlatımı

  bugün cebimizdeki akıllı telefonların bundan 50 yıl önceki askeri bilgisayarların (ki komple bir odayı kaplıyorlardı) işlem kapasitesine sahip olduğunu düşünmek gerçekten de büyüleyici. yine de bilgisayar devriminin başlangıcından bu yana teknoloji ve klasik bilgisayarlardaki bu akıl almaz gelişime rağmen günümüz klasik bilgisayarlarının çözemediği problemler hala var. pek çok insan kuantum bilgisayarların bunun cevabı olacağını söylüyor.

  klasik bilgisayarların limitleri

  klasik bir bilgisayar birçok inanılmaz şey yapmamıza yarasa da, gerçekte sadece bir bit dizisi kullanan bir hesap makinesi — 0 ve 1 (on off tuşu gibi düşünün), önceden belirlenmiş bir talimatlar setini izleyerek girdiğimiz verilerin bir anlam oluşturması için iki durumu temsil eden değerler. amaçlanan ise kuantum bilgisayarların klasik bilgisayarların yerini alması değil, klasik bir bilgisayarın yeteneklerinin çok ötesindeki karmaşık sorunları çözmek için kullanacağımız farklı bir araç olacağı düşünülüyor.

  temel olarak, depolamamız gereken bilginin büyüdüğü büyük bir veri dünyasına girerken, daha fazla birlere, sıfırlara ve bu verileri işleyecek transistörlere ihtiyaç var. çoğunlukla klasik bilgisayarlar tek bir seferde tek bir şeyi yapmakla sınırlıdır, bu yüzden problem ne kadar karmaşık olursa çözümü de o kadar uzun sürer. günümüz bilgisayarlarının sağlayabileceğinden daha fazla güç ve zaman gerektiren bir problem, inatçı problem olarak adlandırılır. bunlar kuantum bilgisayarların çözmesi öngörülen problemlerdir.

  kuantum bilgisayarların gücü

  atomik ve atom altı parçacıkların dünyasına girdiğinizde herşey beklenmedik şekillerde davranmaya başlıyor. öyle ki, bu parçacıklar bir kerede birden fazla durumda/halde bulunabiliyor. kuantum bilgisayarların faydalandığı beceri de bu.

  geleneksel bilgisayarların kullandığı bitlerin yerine, kuantum bilgisayar, kubit olarak bilinen kuantum bitlerini kullanır. aradaki farkı göstermek için, bir küre hayal edin. bir bit, kürenin iki kutbundan birinde olabilir, ancak bir kubit kürenin herhangi bir noktasında olabilir. yani bu, kubitleri kullanan bir bilgisayarın muazzam miktarlarda bilgi depolayabileceği ve bunun için klasik bir bilgisayardan çok daha az enerji harcayacağı anlamına gelir. bilgi işlemde geleneksel fizik yasalarının artık geçerli olmadığı bu kuantum alanına girerek, bugün kullandıklarımızdan çok daha hızlı (bir milyon veya daha da fazla katı) işlemciler yaratabileceğiz. kulağa fantastik geliyor, ancak kuantum bilişimi inanılmaz derecede karmaşık da aynı zamanda.

  klasik yöntemleri kullanarak enerji verimliliği sınırlarına ulaştığımızdan beri bilgisayar endüstrisinde, bilgisayar teknolojisini daha verimli hale getirmenin yollarını bulma baskısı var. semiconductor industry association tarafından yayınlanan rapora göre, 2040 yılına gelindiğinde dünyadaki tüm makinelere güç sağlayabilecek kapasiteye sahip olamayacağız. işte tam da bu yüzden bilgisayar endüstrisi kuantum bilgisayarların ticari ölçekte çalışmasını sağlamak için yarışıyor.

  kuantum bilgisayarlar ile dünyamız nasıl değişecek?

  kuantum bilgisayarların dünyamızı tam olarak nasıl değiştireceğini tahmin etmesi zor çünkü tüm endüstrilerde bunun uygulamaları olacaktır. tamamen yeni bir fizik alanına giriyoruz ve daha önce aklımızın ucundan bile geçmeyen çözümler ve kullanım şekilleri ortaya çıkacaktır. ancak klasik bilgisayarların basit bir bit kullanımı ve 0 veya 1 seçenekleriyle dünyamızda yarattığı devrimi düşündüğünüzde, aynı anda milyonlarca hesaplama yapabilen kubitlerin işleme gücüne sahip olduğumuzda olağanüstü olasılıklar olduğunu hayal edebilirsiniz.

  tahmin edebileceğimiz ise şu: bunun tüm sektörler için ezber bozucu olacağı, kuralları değiştireceği ve iş yapma, yeni ilaç ve malzemeler icat etme, verilerimizi koruma, uzayı keşfetme, hava olaylarını ve iklim değişikliğini tahmin etme yöntemlerimizde büyük bir etkiye sahip olacağı. ibm ve google gibi dünyanın en etkili şirketlerinden bazılarının ve dünyadaki hükümetlerin kuantum bilgisayarı teknolojisine yatırım yapması tesadüf değil. dünyamızı değiştirmesi için kuantum bilgisayarları bekliyorlar çünkü problemleri çözmemizi ve bugün mümkün olmayan yetenekleri deneyimlememizi sağlayacaklar.

  kaynak: bernard marr - forbes, 2017
  https://www.forbes.com/…on-for-anyone/#719fff541d3b
44 entry daha